Własna działalność gospodarcza, a emerytura: Jakie prawa i obowiązki ma przedsiębiorca na emeryturze?

• Przechodzący na emeryturę przedsiębiorca musi liczyć się z ograniczeniami.
• Emeryt chcąc nadal prowadzić działalność gospodarczą musi poinformować ZUS i przestrzegać limitów dorabiania.
• Przedsiębiorca taki ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu podlega dobrowolnie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Własna działalność gospodarcza, a emerytura: Jakie prawa i obowiązki ma przedsiębiorca na emeryturze?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

30 cze 2016 11:39


O ile emeryt zatrudniony na podstawie umowy o pracę musi rozstać się z pracodawcą, aby otrzymać świadczenie emerytalne, to w przypadku działalności gospodarczej nie ma obowiązku przerywania aktywności zawodowej.

Ponadto emeryt-przedsiębiorca ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu podlega dobrowolnie, a obowiązkowo opłaca tylko składkę zdrowotną. Jednak także składka zdrowotna nie musi być opłacana, jeśli wysokość pobieranego świadczenia nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia oraz gdy prowadzący działalność uzyskuje dodatkowe przychody z tego tytułu w wys. nieprzekraczającej miesięcznie 50 proc. kwoty najniższej emerytury (w 2016 r. - 882,56 zł brutto miesięcznie) lub opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Zasady te obowiązują wszystkich emerytów - także tych, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny.

Czytaj też: Najniższa emerytura wyniesie 1000 zł?

Ci, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego i osiągają przychody objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, muszą przestrzegać limitów dorabiania - podaje DGP.

Obecnie tacy emeryci mogą dorobić miesięcznie do 2927,04 zł brutto bez zmniejszenia świadczenia, od 2927,04 zł do 5436 zł brutto - świadczenie zmniejszone o sumę przekroczenia 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, powyżej 5436 zł brutto - ZUS zawiesi świadczenie - wyjaśnia DGP.

W przypadku emerytów prowadzących działalność gospodarczą przychodem jest zadeklarowana przez niego kwota, która nie może być niższa od kwoty 60 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia albo 30 proc. minimalnego wynagrodzenia - czyli w 2016 r. chodzi o kwoty 2 508,9 zł i 555 zł - czytamy w DGP.

Podobał się artykuł? Podziel się!
ZUS

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.