Władysław Kosiniak-Kamysz: Projekt ws. emerytur to ciekawy kierunek, który trzeba rozwijać

- Dyskusja o emeryturach będzie trwała jeszcze przez wiele, wiele lat. To jest system, który jest żywym organizmem. I musi ewoluować w różnych jego fragmentach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Władysław Kosiniak-Kamysz: Projekt ws. emerytur to ciekawy kierunek, który trzeba rozwijać

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

20 maj 2015 11:48


"To ciekawa dyskusja, kierunek, który trzeba analizować" - mówił szef MPiPS Władysław Kosiniak-Kamysz o opracowanym w Kancelarii Prezydenta projekcie ustawy wprowadzającym kryterium 40 lat stażu pracy jako elementu uprawniającego do przejścia na emeryturę.

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w środę (20 maja) po spotkaniu ze związkowcami, że w jego Kancelarii opracowano projekt ustawy wprowadzający kryterium 40 lat stażu pracy jako elementu uprawniającego do przejścia na emeryturę. "Pragnę zapowiedzieć, że jest i będzie przesłany - dosłownie dziś, jutro - projekt ustawy opracowany w Kancelarii Prezydenta, który wprowadza kryterium 40 lat stażu pracy jako elementu uprawniającego do przejścia na emeryturę" - podkreślił.

Dyskusja o emeryturach to temat na wiele lat

Pytany przez dziennikarzy o tę propozycję Kosiniak-Kamysz ocenił, że jest to "ciekawa dyskusja". "To jest ciekawy kierunek, który trzeba rozwijać, który musimy analizować" - dodał.

"Dyskusja o emeryturach, o wysokości (...) będzie trwała jeszcze przez wiele, wiele lat. To jest system, który jest żywym organizmem. I musi ewoluować w różnych jego fragmentach. Cieszę się z tych zmian, które udało się dokonać, by zwiększyć stabilność w różnych jego fragmentach, (...) zwiększyć stabilność finansów państwa, a przez to zwiększyć stabilność systemu zabezpieczenia społecznego, systemu emerytalnego" - podkreślił.

"Mamy różne propozycje. Dobrze, że są emerytury częściowe, bo o nich troszkę zapominamy, że dziś można skorzystać z emerytury częściowej w wieku 65 czy 62 lat. Dobrze, że są świadczenia przedemerytalne, dobrze, że jest minimalna emerytura, która jest właśnie powiązana ze stażem pracy, więc takie elementy w systemie zabezpieczenia społecznego funkcjonują już dzisiaj. Warto o tym systemie cały czas rozmawiać" - zaznaczył szef resortu pracy.

Trzeba zastanowić się nad propozycją prezydenta

Pytany, czy rząd poprze ten projekt, minister pracy odparł: "Tutaj jest pewnie potrzeba rozmowy z przedstawicielami kancelarii, z panią minister (Ireną) Wóycicką (sekretarzem stanu w KPRP), bo to będzie projekt, który nie został jeszcze opublikowany, będzie dopiero złożony. Warto nad każdym tematem, nad każdą propozycją rzetelnie przygotowaną - a takie zawsze wychodziły z Kancelarii Prezydenta - porozmawiać i zastanowić się".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.