PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Wkrótce korzystne zmiany dla rodziców, którzy zaadoptowali dziecko

  • Wojciech Kuta
    WOK
  • 23 wrz 2022 13:35

4 października br. Senat rozpatrzy nowelizację ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw. Nowe regulacje przewidują kilka korzystnych zmian w uprawnieniach pracowniczych osób, które przyjęły dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza.

Wkrótce korzystne zmiany dla rodziców, którzy zaadoptowali dziecko
Będą korzystne zmiany w uprawnieniach pracowniczych osób, które przyjęły dziecko na wychowanie (Fot. Adobestock)
REKLAMA
  • Zgodnie z przyjętą 15 września przez Sejm nowelizacją przepisów, m.in. Kodeksu pracy, ojciec wychowujący zaadoptowane dziecko będzie miał prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni - nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14. roku życia (a nie jak obecnie do 7. roku życia.
  • Zasiłki macierzyńskie oraz świadczenie rodzicielskie, w przypadku osób, które przyjęły na wychowanie dziecko, przysługiwać będą do ukończenia przez dziecko 14. roku życia, a nie jak dotychczas, do ukończenia przez dziecko 7. roku życia.
  • Ustawa trafiła do Senatu. Nowe przepisy mogą wejść w życie w styczniu 2023 roku.

15 września br. Sejm przyjął nowelizację ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw, w tym Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą uprawnień pracowniczych rodziców adopcyjnych, w tym: prawa do urlopu ojcowskiego; urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego; urlopu rodzicielskiego.

Czytaj też: Tyle firmy dopłacą do pracy zdalnej. Nowe przepisy coraz bliżej

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Prawo do urlopu ojcowskiego

Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 1823 Kodeksu pracy, pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

  • Zmiana wprowadzana nowelizacją ustawy w tym zakresie przewiduje, że pracownik-ojciec wychowujący dziecko będzie miał prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14. roku życia.
  • Ponadto, zgodnie z przyjętą przez Sejm nowelizacją Kodeksu pracy, pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka, będzie miał prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze:
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wkrótce korzystne zmiany dla rodziców, którzy zaadoptowali dziecko

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA