- Dokładnie 1 010 761 osób przebywa na kwarantannie. Część z tej grupy stanowią pracownicy, którzy z racji kontaktu z osobą zakażoną zostali pozbawieni możliwości pracy.
- Dla firm nie oznacza to nic dobrego. Dlatego coraz głośniej upominają się o przyjęcie ustawy umożliwiającej im weryfikację szczepień pracowników.
- Dokument miał zostać przyjęty podczas kończącego się dziś (tj. czwartek 27 stycznia) posiedzenia Sejmu. Jednak do tej pory nie ma informacji, czy jakiekolwiek kroki w tym kierunku zostaną podjęte.
- Ponad 1 mln osób na kwarantannie. Z każdym kolejnym dniem to będzie coraz większe wyzwanie dla ciągłości pracy i realizacji zamówień w firmach - napisał Andrzej Kubisiak z PIE.
Patrząc na skalę zakażeń, jego obawy nie są bezzasadne. Jeszcze pięć dni temu notowano liczbę zakażeń na poziomie 40 tys. Dziś ich skala dobija do 60 tys. W czwartek 27 stycznia resort zdrowia podał informację o 57 659 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem.
Nie ma się co dziwić, że pracodawcy, nad którymi wisi groźba braku rąk do pracy, coraz głośniej upominają się o przyjęcie ustawy umożliwiającej im weryfikację szczepień wśród pracowników. Jak podkreślają, tylko w ten sposób mogą zadbać o bezpieczeństwo załóg.
Choć zakończenie prac nad ustawą na kończącym się dziś posiedzeniu Sejmu zapowiedział niedawno minister zdrowia Adam Niedzielski, to niewiele udało się w tym kierunku osiągnąć.
Co prawda w środę, pierwszego dnia posiedzenia, marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że wpłynął projekt ustawy dotyczący walki z pandemią i zastępujący poprzedni projekt ustawy, to w czwartek nie zaplanowano prac nad nim (stan na godz. 13.30).
Poseł Czesław Hoc (PiS), który był autorem pierwszego projektu związanego z weryfikacją szczepień pracowników, zapytany o nową wersję poinformował, że projekt jest w Sejmie, ale nie ma jeszcze numeru i jest analizowany.
- Forma już jest, konsensus jest, dopracowujemy kwestie, które dadzą nam perspektywiczne i racjonalne przesłanki do zdecydowanych działań - komentował. - Ideą projektu "lex Hoc" było propagowanie testowania, w tym nowym projekcie, właściwie to jest uzupełnienie tamtego projektu, też główną ideą jest testowanie - powiedział Hoc. Jak dodał, chodzi nie tylko promocję testowania, ale też "o wewnętrzny imperatyw testowania".
Testowanie i kary
Głos w sprawie nowego projektu zabrał wiceprzewodniczący komisji zdrowia Bolesław Piecha. Poinformował, że wprowadzi on obowiązek testowania pracowników raz w tygodniu i nakłada kary finansowe na tych, którzy zarażą innych pracowników.
Jak powiedział w czwartek w Programie 3. Polskiego Radia, projekt jest w formie ustawy "epizodycznej", bo jeśli zniesie się stan epidemii, rozwiązania przestaną obowiązywać. Zapewnił, że w piątej fali będzie spełniał swoje zadanie. Jest też próbą wyjścia z klinczu związanego z paszportami covidowymi.
Wyjaśnił, że chodzi o zastąpienie zapisu mówiącego o okazywaniu pracodawcy certyfikatu covidowego testem.
- Ten test będzie musiał wykonywać pracownik, nieobowiązkowo oczywiście, a pracodawca sprawdzić. Ale jeżeli tego testu pracownik nie wykona, a w pracy ktoś ma ujemny test i zarazi się, to taki pracownik będzie musiał po prostu zapłacić odszkodowanie - powiedział dodając, że będzie ono wynosić pięć minimalnych płac, czyli około 12-15 tys. zł.
Zaznaczył, że będzie tutaj stosowane uproszczone postępowanie, które zakłada, że jeśli pracownik, który przeszedł test i ma ujemny wynik, wystąpi z wnioskiem (...) a w zakładzie pracy są osoby niezaszczepione, to składa on wniosek, żeby pracodawca ukarał osoby niezaszczepione - powiedział Piecha.
Równocześnie zaznaczył, że będzie istnieć droga odwoławcza. - Oczywiście jest droga odwoławcza (...), ale jest to lekki przymus, byśmy się testowali przed przystąpieniem do pracy. Raz na tydzień, czyli w każdy poniedziałek przychodzimy do zakładu pracy z wykonanym negatywnym testem na koronawirusa - wyjaśnił Piecha.
Piecha powiedział także, że pracownik nie będzie mógł wykonać testu domowego i musi mieć go potwierdzonego w formie certyfikatu. Ważny będzie on 7 dni.
Wiceprzewodniczący komisji zaznaczył, że nowy projekt można traktować jako autonomiczny lub uzupełnienie do projektu ustawy posła Czesława Hoca. - Wydaje mi się, że w tej sytuacji, jaką mamy, politycznej, również społecznej, dobrze by było, by ten projekt uchwalić jako ustawę autonomiczną - dodał.
Poseł zapytany, czy są szanse na uchwalenie tego rozwiązania na tym posiedzeniu Sejmu, odparł:
- Tego nie wiem, bo dzisiaj jeszcze pracowaliśmy w nocy. Dzisiaj jestem już w blokach startowych, po to, żeby się przyjrzeć i zdecydować, czy jesteśmy za nowelizacją ustawy Hoca, która jest po pierwszym czytaniu, czy też ten w trybie nagłym (...), żeby go jednak przeprowadzić niezwłocznie, czyli jak najszybciej się da - powiedział.
Brak przepisów to ogromny problem
Prof. Grażyna Spytek-Bandurska z Uniwersytetu Warszawskiego, ekspertka Federacji Przedsiębiorców Polskich zapytana o to, jak firmy reagują na takie ślimaczenie się prac nad ustawą, podkreśla, że jej brak stanowi ogromny problem.
- Pracodawcy nie są zadowoleni, bo te kwestie powinny być dawno temu uregulowane, tym bardziej, że prognozy epidemiologów wskazywały na tak szybki rozwój zakażeń - komentuje w rozmowie z PulsHR.pl.
Jak dodaje, brak przepisów powoduje, że firmy cały czas funkcjonują w dużej niepewności; nie wiedzą, co się wydarzy kolejnego dnia, czy nie zgłosi się pracownik z pozytywnym wynikiem testu, przez co cała zmiana będzie musiała zostać skierowana na kwarantannę.
- W takich warunkach nie da się planować, a najlepszym przykładem tego jest skierowanie nauczycieli niemal z dnia na dzień na pracę zdalną. Jednak szczególnie mocno odczuwają to małe zakłady pracy na przykład w produkcji i handlu, gdzie możliwość rotacji między pracownikami jest mała - wskazuje.
Podkreśla, że przyjęcie przepisów dałoby pracodawcom możliwość uporządkowania systemu pracy i usprawnienia go. Dzięki temu udałoby się zapewnić większe bezpieczeństwo zarówno pracownikom, jak i klientom.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (6)