Wigilijne taryfy ulgowe

Czy w Wigilię, która nie jest ustawowo dniem wolnym od pracy pracujemy jak w każdy inny dzień? Co czwarty Polak, w ramach świątecznego prezentu od szefa, będzie mógł we wtorek wyjść z pracy nieco wcześniej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wigilijne taryfy ulgowe

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

23 gru 2013 8:58


Jak wynika z badań przeprowadzonych przez serwis Praca.pl dla co trzeciego Polaka Wigilia będzie takim samym dniem pracy jak każdy inny. 36 proc. pracowników nie dostaje taryfy ulgowej ze względu na zbliżające się święta i przygotowania do wieczornego spotkania z rodziną. Niektórzy są tym faktem oburzeni, choć przecież 24 grudnia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Nie pracujemy 25 i 26 grudnia. W polskiej tradycji, to jednak kolacja wigilijna - z całych świąt Bożego Narodzenia - jest najważniejsza. A jeśli ma być celebrowana wraz z pierwszą gwiazdką, to nawet dla osób, które zaczynają pracę od 8.00 rano, po całym dniu trudno zdążyć z przygotowaniami. Z tego powodu albo zaczynamy Wigilię nieco później niż nakazuje tradycja, albo decydujemy się na urlop w tym dniu. Z ankiety Praca.pl wynika, że taką formę wybrało w tym roku 40 proc. Polaków.

Długi weekend i podróże

Wolne biorą również Ci, którzy chcą spędzić Wigilię z mieszkającą nieco dalej rodziną. Dojazd zajmuje czas, a stanie w korkach nie jest najbardziej lubianą formą spędzania wolnego czasu. Dzięki temu, że w tym roku Wigilia wypada we wtorek Ci, którzy mają wolne w Wigilię najczęściej zdecydowali się również na urlop w poniedziałek - ruch na drogach rozłoży się zatem na kilka dni, co daje nadzieję na to, że podróż do rodziny nie będzie aż tak uciążliwa.

Debata o wolnym dniu w Wigilię

Nie wszyscy mogą jednak zdecydować się na urlop - instytucje państwowe, sektor handlu, usług i produkcji musi działać. Z tego powodu, każdego roku toczy się w Polsce debata nad tym, czy Wigilia powinna być dniem wolnym od pracy.

Od 2011 roku mamy dodatkowy dzień wolny na święto Trzech Króli 6 stycznia. W tym roku wypada ono w poniedziałek, co przedłuża weekend. Zanim zmieniono ustawę, część polityków sugerowała, że rozsądniejszym rozwiązaniem byłby wolny dzień w Wigilię - zamiast święta Trzech Króli - tak jak mają Słowacy czy Węgrzy. Taka opcja podobała się również sporej ilości Polaków. Ta opcja nie została jednak przeforsowana.

Problematyczna jest również kwestia 24 grudnia w handlu. Każdego roku pojawiają się propozycje ustawowego skrócenia czasu pracy w Wigilię w sklepach, by osoby tam pracujące (głównie kobiety), mogły w spokoju przygotować się do wigilijnej kolacji. Na razie jednak decyzja o skróceniu czasu pracy pozostaje w rękach właścicieli sklepów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.