×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wielu pracowników będzie miało poważny problem. "Skandaliczna" akcja ZUS

 • Autor: PAP/JP
 • 10 maj 2022 17:18

Kwestionowanie przez ZUS zwolnień lekarskich wystawionych podczas teleporad jest nie tylko niezrozumiałe, ale wręcz skandaliczne – uważa prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że nie kwestionuje możliwości wystawiania zaświadczeń za pośrednictwem teleporad.

Wielu pracowników będzie miało poważny problem. "Skandaliczna" akcja ZUS
Jeśli masz takie L4, lepiej uważaj. Lekarze protestują przeciw "skandalicznej" akcji ZUS w sprawie zwolnień lekarskich (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • "Kwestionowanie przez ZUS zwolnień lekarskich wystawionych podczas teleporad jest nie tylko niezrozumiałe, ale wręcz skandaliczne. Po pierwsze, teleporady zostały usankcjonowane prawnie, a po drugie, nie zabraniały - w sytuacjach koniecznych - kierowania pacjenta na zasiłek chorobowy" - przekazała Bożena Janicka cytowana w materiałach prasowych PPOZ.
 • Głównym powodem zastrzeżeń ZUS - jak wskazała - jest brak bezpośredniego, przedmiotowego badania pacjenta w gabinecie lekarskim.
 • Zdaniem Janickiej "akcja ZUS-u jest krzywdząca dla medyków, którzy nie chcieli ryzykować zdrowiem i życiem swoich pacjentów oraz dalszym zarażaniem innych".

"Teleporady były praktykowane w medycynie (nie tylko polskiej) od zawsze. Od września 2019 zostały uregulowane, zostały usankcjonowane prawnie i nie odbierały lekarzom żadnych narzędzi w diagnostyce i leczeniu pacjentów. Stanowiły dalszy ciąg wdrażania działań e- zdrowia. Wystawiane były e-recept, e-skierowania, a także e-zwolnienia chorobowe, i to nie tylko te związane z zakażeniem SARS-CoV-2" - wskazała prezes PPOZ.

Dodała, że w razie wątpliwości pacjenci zawsze byli przyjmowani. Zapewniła, że lekarze nikomu nie odmawiali badań i na pewno nie wystawiali zwolnień bez uzasadnienia, które znajduje się w dokumentacji.

Zaznaczyła też, że w trakcie pandemii i zagrożenia epidemicznego okazały się zbawienne - zarówno dla pacjentów, jak i dla personelu medycznego i zostały szeroko wprowadzone nie tylko w POZ, ale i AOS (ambulatoryjnej opiece zdrowotnej).

Zdaniem Janickiej "akcja ZUS-u jest krzywdząca dla medyków, którzy nie chcieli ryzykować zdrowiem i życiem swoich pacjentów oraz dalszym zarażaniem innych".

"Teleporada, jako porada lekarska uratowała wiele istnień. Teraz, po miesiącach, tych tragicznych miesiącach - tłumaczenie - dlaczego konkretna osoba została skierowana na zasiłek, a nie była zbadana - jest pomyłką. ZUS zapomina, że porada lekarska jest zawsze poradą lekarską i to zarówno ta osobista, podobnie jak i ta zdalna, co jest zawsze potwierdzone w dokumentacji medycznej" - podniosła Janicka.

Dodała, że dziwi też fakt, iż dotychczas ZUS nie kwestionował wystawianych przez lekarzy zwolnień. "Trudno tego nie uznać jako +polowanie na czarownice+" - oceniła.

ZUS zaznacza, że nie kwestionuje możliwości wystawiania zaświadczeń lekarskich udzielonych za pośrednictwem teleporad i podkreśla, że kontrolą może zostać objęte każde zwolnienie lekarskie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Wielu pracowników będzie miało poważny problem. "Skandaliczna" akcja ZUS

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Adam 2022-05-12 18:12:48

  ZUS to zorganizowana grupa przestępcza

 • Gosc 2022-05-12 05:17:03

  Przepraszam ale trochę zgadzam się z zusem. Nie raz byłam świadkiem takiego czegoś -ja chyba pójdę na zwolnienie. Zadzwonię do swojej to mi kilka dni wystawi. Co to niby na być ? I często gęsto dostawali zwolnienie ot tak. Na pstryknięcie

  • Robert 2022-05-12 21:01:58

   Ale jak wszyscy policjanci szli na L4 albo inni np.jakiś celebryta itp bo miał sprawę albo mieli go zwolnić to cyk i L4 to co? myślisz ze oni byli chorzy?ha ha

 • rezerwista 2022-05-10 19:14:42

  Ha ha ha! Czas Wisielskiego zbliża się wielkimi krokami, a kolejna p(L)andemia NADCHODZI!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA