Wielki Piątek dniem wolnym od pracy?

Sejmowa Komisja ds. Petycji wystąpiła do Rady Ministrów z zapytaniem o możliwość ustanowienia Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wielki Piątek dniem wolnym od pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: MIW

13 mar 2018 8:51


Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" w trakcie obrad Komisji poseł Grzegorz Wojciechowski argumentował, że Wielki Piątek jest ważny nie tylko dla osób wierzących. Stwierdził, że ten dzień jest ważniejszy niż Święto Trzech Króli, 1 Maja, czy jakiekolwiek inne święto państwowe. Zwrócił także uwagę, że Wielki Piątek jest świętem w krajach protestanckich. Wskazał ponadto, że i tak wiele instytucji w Polsce ogranicza pracę w ten dzień.

Obecnie w Polsce ustawowo wolne od pracy są: 1 stycznia – Nowy Rok, 6 stycznia – Święto Trzech Króli, pierwszy i drugi dzień Wielkanocy, 1 i 3 maja, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada, 25 i 26 grudnia. Jako ostatnie do tej listy dopisane zostało Święto Trzech Króli, które ponownie stało się dniem wolnym od pracy w roku 2011.

Pomysł powiększenia listy dni wolnych od Wielki Piątek nie jest nowy. W 2008 r. z taką inicjatywą wystąpiła poseł Małgorzata Kidawa-Błońska, zaś na początku tego roku interpelację w tej sprawie skierował do premiera prof. Marian Zembala. W swym piśmie przypomniał on sondaż GfK dla "Rzeczpospolitej" z 2009 roku, z którego wynikało, że 57 proc. Polaków popiera ustanowienie wolnego w Wielki Piątek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Albert 2018-03-14 14:38:26

do niesprawiedliwość - no to czemu nie zostałeś/aś nauczycielem? Ano boś za głupi. Nauczyciel co najmniej drugie tyle pracuje w domu (przygotowanie, sprawdzanie itd). I do tego swój warsztat pracy nosi ze sobą.

niesprawiedliwość 2018-03-13 18:08:02

Wszyscy powinni mieć tyle wolnych dni co nauczyciele. My w tygodniu pracujemy co najmniej dwa razy więcej godzin a wolnego mamy mało. Dodatkowo winniśmy mieć wolne w: Wigilię, Wielki Piątek, Środę Popielcową, Świętego Jana Chrzciciela. Maryi Panny Zawsze Dziewicy i trzeba jeszcze wymyślić święto dla Boga Najwyższego - bo takiego święta nie ma. Wtedy będzie sprawiedliwie.