PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Brexit. Wielka Brytania kreśli nowe, bardziej restrykcyjne zasady migracji

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 19 lut 2020 11:00

Rząd w Londynie ujawnił pierwsze plany związane z brexitem i migracją. Rządzący krajem chcą znieść zależność gospodarki od mało wykwalifikowanych zagranicznych pracowników i podnieść wymogi wobec migrujących. System będzie oparty o punktację.

Brexit. Wielka Brytania kreśli nowe, bardziej restrykcyjne zasady migracji
Premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson. (fot. archiwum/CC)
REKLAMA
  • Punkty w systemie będą przyznawane w oparciu o kwalifikacje i umiejętności ubiegającego się o wizę.
  • Firmy w Wielkie Brytanii już widzą jego mankamenty. Ograniczy bowiem dostępność pracowników mało wykwalifikowanych. Brytyjski rynek pracy natomiast potrzebuje każdej pary rąk.
  • Wprowadzany system będzie obejmował także studentów, którzy będą musieli udowodnić, że mówią po angielsku i mają miejsce na brytyjskiej uczelni.

Nowy system wejdzie w życie od 1 stycznia 2021 r. Jego głównym celem będzie selekcja osób starających się o wjazd za pracą do Wielkiej Brytanii. Migranci będą musieli udowodnić, że potrafią płynnie mówić po angielsku. Dodatkowo będą musieli przedstawić dokumenty o zatrudnieniu. W myśl szczegółów, które przedstawił rząd, płaca minimalna w takiej ofercie zatrudnienia będzie musiała wynosić 25 600 funtów rocznie. To mniej niż wcześniejsze prognozy tej wartości. Mówiło się, że Londyn postawi przed migrującymi wymóg zarabiania w nowej pracy 30 000 funtów.

Jak zauważa agencja Bloomberg, wizy pozwalające na pracę będą też zależne od systemu punktowego, który oszacuje umiejętności, kwalifikacje i płacę dla starającego się o pracę w Wielkiej Brytanii.

Czytaj też: W 12 lat średnia płaca w Wielkiej Brytanii wzrosła o... 1 funt

Jak zauważyła w wypowiedzi dla mediów Priti Patel z brytyjskiego rządu, system zmniejszy liczbę migrujących do kraju. Równolegle będzie premiował osoby wykwalifikowane, które będą się starały o przyjazd.

Nie wszystkim podoba się zarysowany nowy system. W Wielkiej Brytanii pojawiają się głosy biznesmenów, że brakuje w punktowym pomyśle rozwiązania dla mało wykwalifikowanych pracowników, których także potrzeba. Bloomberg przytacza ocenę Adama Marshalla, który kieruje Brytyjską Izbą Handlową (ang.British Chambers of Commerce). Mówił on, że skala i szybkość wprowadzania zmian w systemie migracji wymusi na firmach szybkie działania. Zauważył on, że w Wielkiej Brytanii trwa zażarta walka o pracownika i pozyskiwanie ludzi do pracy spoza UE nie może być ograniczane tylko do wysoce wyspecjalizowanych fachowców.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Brexit. Wielka Brytania kreśli nowe, bardziej restrykcyjne zasady migracji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Borysek 2020-02-21 05:20:25

    Skutek będzie taki że nikt nie będzie przyjeżdżać do UK poza ciapolami.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA