PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Większe pieniądze na wsparcie niepełnosprawnych na rynku pracy

  • Autor: PAP/KDS
  • 8 paź 2019 6:58

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych od października zwiększa środki na Warsztaty Terapii Zajęciowej i Zakłady Aktywności Zawodowej. Premier Morawiecki podpisał w poniedziałek (7 października)  rozporządzenie w tej sprawie.

Większe pieniądze na wsparcie niepełnosprawnych na rynku pracy
Premier Morawiecki podpisał rozporządzenie. Na wsparcie niepełnosprawnych będzie więcej pieniędzy. Fot. pixabay
REKLAMA

Zmiana rozporządzenia Rady Ministrów obowiązująca od 1 października 2019 roku umożliwi zwiększenie wydatków PFRON dla samorządów wojewódzkich i powiatowych na pokrycie kosztów rocznego pobytu osoby niepełnosprawnej o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności zatrudnionej w zakładzie aktywności zawodowej oraz kwoty dofinansowania kosztów rocznego udziału uczestnika w warsztacie terapii zajęciowej w roku bieżącym i latach następnych.

- To realny wzrost o 750 zł na osobę, jeszcze w tym roku. Dzięki temu roczna kwota dofinansowania zatrudnienia osoby niepełnosprawnej w Zakładach Aktywności Zawodowej wzrasta w 2019 roku do 22 750 zł. Natomiast od roku 2020 i w latach następnych kwota ta zostanie podniesiona do poziomu 25.000 zł, co stanowi wzrost o 2250 zł. Zwiększenie środków oznacza w praktyce dodatkowe 300 zł na jednego uczestnika warsztatów terapii zajęciowej już od 1 października do końca bieżącego roku. Dofinansowanie pobytu jednego uczestnika w 2019 roku wyniesie ogółem 18.096 zł - napisano w komunikacie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj więcej: GUS: rośnie liczba zakładów aktywności zawodowej

PFRON systematycznie wspiera warsztaty terapii zajęciowej, w przyszłym roku dofinansowanie wzrośnie do 20 496 zł na jednego uczestnika. W kolejnym roku do kwoty 22 896 zł - podano w komunikacie.

Faktyczny wzrost środków na warsztaty terapii zajęciowej na przestrzeni 2016-2022 roku wyniesie 675 zł miesięcznie na pokrycie kosztów rocznego pobytu jednego uczestnika.

W projekcie planu finansowego na 2020 rok i lata następne zabezpieczono dodatkowe środki na te cele.

- Dodatkowe pieniądze mają umożliwić prowadzącym WTZ oraz ZAZ dalszą działalność, tak ważną dla osób niepełnosprawnych. Zaplanowany przez nas, stały i regularny wzrost przekazywanych środków jest naturalną odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie tych placówek - powiedziała Marlena Maląg Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Większe pieniądze na wsparcie niepełnosprawnych na rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA