Większa ochrona pracowników wysyłanych do pracy za granicą

- Unijna dyrektywa o pracownikach delegowanych była jednym z głównych tematów zakończonego 8 kwietnia w Krakowie II Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy. Dokument ma zapewnić większą ochronę pracowników wysyłanych do pracy za granicą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Większa ochrona pracowników wysyłanych do pracy za granicą

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

8 kwi 2014 17:21


W przyszłym tygodniu PE będzie głosował nad przyjęciem dyrektywy o pracownikach delegowanych. Dokument ma wzmocnić obowiązujące obecnie unijne przepisy z 1996 r. dotyczące pracowników delegowanych, czyli tych, którzy w ramach swojej umowy o pracę wyjeżdżają czasowo za granicę, aby tam pracować nadal dla swojego pracodawcy.

Ekonomista oraz były wicepremier i minister gospodarki, pracy i polityki społecznej prof. Jerzy Hausner zwrócił uwagę, że delegowanie pracowników to ważny element podnoszenia konkurencyjności polskiej gospodarki oraz zapobieganie problemowi masowej emigracji. Zaznaczył również, że dyrektywa jest ważna, ponieważ w wielu europejskich krajach powraca debata migracyjna, narastają napięcia na tle obecności pracowników z zagranicy.

Czytaj też: Prawa pracowników delegowanych będą lepiej chronione. Komisja PE poparła dyrektywę

"Jeśli nie będzie kompromisu w zakresie delegowania pracowników, to te kraje, które się od tego powstrzymają, będą miały problem emigracji zarobkowej. My nie chcemy skłaniania polskich pracowników do emigracji zarobkowej, choć oczywiście ważne jest prawo do wyboru miejsca pracy - po to jest UE" - powiedział profesor.

Zdaniem Stefana Schwarza ze stowarzyszenia Inicjatywa Mobilności Pracy nieprzestrzeganie praw pracowników delegowanych przez polskich pracodawców jest krzywdzącym stereotypem, a prawdziwym problemem jest praca na czarno. "To nielegalni pracownicy i werbownicy psują wizerunek polskich firm delegujących. Żadne rzetelne przedsiębiorstwo nie oddeleguje do Francji pracownika, łamiąc tamtejsze przepisy o płacy minimalnej czy obowiązek notyfikacji w lokalnej inspekcji pracy" - powiedział Schwarz.

Jak zauważyła posłanka do PE Małgorzata Handzlik, w UE jest 1,7 mln nieobsadzonych miejsc pracy. "Delegowanie zwiększa mobilność pracowników na rynku wewnętrznym. Dzięki niemu spada liczba nieobsadzonych miejsc pracy, a w konsekwencji zmniejsza się bezrobocie i zwiększa wzrost gospodarczy" - powiedziała.

Państwa członkowskie UE zaakceptowały na początku marca porozumienie w sprawie dyrektywy o pracownikach delegowanych. Zapisano w niej m.in. środki kontroli legalności zatrudnienia i zasadę odpowiedzialności wykonawcy za podwykonawcę.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.