Wiek emerytalny: 59 procent Polaków popiera cofnięcie reformy emerytalnej

Polacy chcą odwrócenia reformy emerytalnej. Im starsi, tym bardziej zdecydowanie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wiek emerytalny: 59 procent Polaków popiera cofnięcie reformy emerytalnej

PODZIEL SIĘ


Autor: Dziennik Gazeta Prawna

13 kwi 2015 9:37


"Dziennik Gazeta Prawna" pytała o pomysły odwrócenia reformy wydłużającej wiek emerytalny, jakie pojawiały się w kampanii wyborczej, oraz o wprowadzenie stażu jako dodatkowego kryterium umożliwiającego przejście na świadczenie z ZUS. W obu przypadkach ponad połowa badanych była za.

Zadając pytania gazeta zwracała uwagę, że po wprowadzeniu tych zmian konsekwencją będzie konieczność dopłacania do emerytur z pieniędzy podatników. To może sugerować, że temat jest gorący i szybko nie zejdzie z politycznej agendy

Jak wynika z sondażu, tylko wśród najmłodszych wyborców grupa zwolenników odwrócenia reformy emerytalnej jest mniejsza niż 50 proc. badanych. Im bliżej osiągnięcia wieku emerytalnego, tym wyższe poparcie dla pomysłów jej odwrócenia. Badanie pokazuje również, że płeć nie gra tutaj roli. Tymczasem docelowo to kobiety zyskałyby najbardziej na cofnięciu reformy. Bo choć tempo wydłużania granicy przejścia na emeryturę jest dla obu płci identyczne, to na końcu procesu mężczyznom wiek emerytalny zostanie podniesiony o dwa lata – z 65 do 67 lat, a kobietom – z 60 do 67.

Czytaj też: Dariusz Filar: Zawód będzie zależał od wieku pracownika

Najmniejszymi zwolennikami przywracania niższego wieku emerytalnego są osoby z wykształceniem wyższym – 53 proc. W tej grupie korzyści z wydłużenia wieku są największe. To na ogół osoby niepracujące fizycznie, często o wysokich zarobkach. Przedłużenie pracy daje im wyższe emerytury i nie jest uciążliwe dla zdrowia.

Z kolei największymi zwolennikami odwrócenia reformy są osoby z wykształceniem średnim – 63 proc. z nich popiera taki pomysł. Ich wykształcenie oznacza często wykonywanie pracy związanej z wysiłkiem fizycznym, przez co mogą być one mniej skłonne do myślenia o dłuższej pracy.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.