PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Więcej pieniędzy na zatrudnienie niepełnosprawnych? Rząd nie mówi nie

Związki zawodowe i strona rządowa mówią jednym głosem w sprawie potrzeby zmian w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 27 cze 2019 11:31
Więcej pieniędzy na zatrudnienie niepełnosprawnych? Rząd nie mówi nie
Zdaniem Stanisława Szweda rząd oferuje coraz więcej programów, z których mogą korzystać osoby niepełnosprawne (fot. shutterstock.com)
REKLAMA

Podczas ostatniego posiedzenia zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy partnerzy społeczni pochylili się nad problem zatrudniania osób niepełnosprawnych w Polsce.

Mowa o inicjatywie NSZZ „Solidarność”. Związek postuluje przede wszystkim zwiększenie środków zaplanowanych na dofinansowanie zatrudniania osób niepełnosprawnych. Warto pamiętać, że obecnie system pracy osób niepełnosprawnych oparty jest przede wszystkim na dofinansowaniu z budżetu państwa, a od kilku lat kwota dofinansowanie nie ulega zmianie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj więcej: Zatrudnienie wspomagane. Na jaką pomoc będę mogli liczyć niepełnosprawni?

Pomysł "S" poparły inne organizacje, dzięki czemu w najbliższym czasie ma zostać przygotowane stanowisko strony społecznej w powyższej kwestii.

Z kolei zdaniem strony rządowej warto podjąć rozmowy na ten temat, tym bardziej, że w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych już trwają prace nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Jednak ważne zdanie w tej kwestii będzie miało Ministerstwo Finansów, które poda informację w kwestiach finansowych.

Jak poinformował niedawno Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, udział niepełnosprawnych w rynku pracy wynosi obecnie ok. 10 proc. Zdaniem wiceministra rząd oferuje coraz więcej programów, z których mogą korzystać osoby niepełnosprawne. Wymienił m.in. fundusz "Za życiem", Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i program Dostępność Plus.

- Za tymi programami idzie też coraz więcej pieniędzy. Dlatego zależy nam, aby docierać do osób niepełnosprawnych, aby korzystały z tych środków - mówił.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Więcej pieniędzy na zatrudnienie niepełnosprawnych? Rząd nie mówi nie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Janusz 2019-06-29 17:06:12

    Po pierwsze, dać pracodawcom możliwość czasowego zatrudniania, a nie 33 miesiące i umowa stała. Tak było wcześniej - wylano dziecko z kąpielą. Po drugie, zwiększyć dopłaty szczególnie dla osób ze znacznym stopniem, ponieważ te osoby są mniej wydajne i tutaj pomoc państwa jest wskazana. Po trzecie, zatrudnienie wspomagane, tworzenie agencji, pomocników, asystentów - wyrzucone pieniądze, Znowu będą zarabiać inni kosztem niepełnosprawnych.

  • Janka 2019-06-27 15:16:10

    Znacznie zwiększyć świadomość pracodawców i ich służb oraz całkowicie zlikwidować pułapkę rentową. Ten rząd jak chce zdobyć głosy, nie poważnie już działa, wybory idą.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA