PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Weryfikacja covidowa po nowemu. Nie zrobisz testu, możesz zapłacić 15 tys. zł

Zgodnie z projektem pracownikowi będzie przysługiwało prawo do nieodpłatnego testu, a pracodawca będzie mógł żądać jego wyniku. Osoby, które nie poddadzą się testom, mogą słono za to zapłacić - 15 tys. zł odszkodowania. Może je także zapłacić pracodawca - kiedy?

 • Justyna Koc
  jk
 • 28 sty 2022 10:13
Weryfikacja covidowa po nowemu. Nie zrobisz testu, możesz zapłacić 15 tys. zł
Zgodnie z projektem pracownikowi będzie przysługiwało prawo do nieodpłatnego testu co najmniej raz w tygodniu (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Pracownik, który zaraził się wirusem i ma uzasadnione podejrzenie, że do zakażenia doszło w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, może wystąpić o odszkodowanie.
 • Jeżeli pracodawca potwierdzi, że zarażony pracownik miał kontakt z innym, który nie wykonał testu, ten drugi będzie musiał zapłacić odszkodowanie - ok. 15 tys. zł.
 • Gdy pracodawca nie skorzystał z rozwiązania przewidzianego projektowaną ustawą, a pracownik zaraził się w miejscu pracy, wówczas to firma będzie musiała decyzją wojewody zapłacić 15 tys. zł odszkodowania zakażonemu pracownikowi.

Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19. Nadano mu już numer druku - 1981. Skierowano go do I czytania w komisji zdrowia.

W uzasadnieniu czytamy, że "celem projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19 jest wprowadzenie rozwiązań umożliwiających pracownikom nieodpłatne wykonywanie testów diagnostycznych w kierunku SARSCoV2, jak również pozwalających pracodawcom żądać od pracowników oraz osób wykonujących na rzecz pracodawcy pracę na podstawie umów cywilnoprawnych podawania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Projekt ma być procedowany we wtorek 1 lutego o 16.00 na posiedzeniu Sejmu, które będzie kontynuacją obecnego.

Darmowe testy dla pracowników

Zgodnie z projektem pracownikowi będzie przysługiwało prawo do nieodpłatnego testu co najmniej raz w tygodniu. Testy będą finansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Co istotne, w zależności od sytuacji epidemicznej częstotliwość ta może się zmienić.

Ponadto projekt ustawy stwarza podstawę do żądania przez pracodawcę od pracownika podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu - w wyznaczonym terminie, nie częściej jednak niż raz w tygodniu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Weryfikacja covidowa po nowemu. Nie zrobisz testu, możesz zapłacić 15 tys. zł

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Dorota 2022-01-29 22:05:37

  Ledwo teraz wykonują 170 tys testów a jak przyjdzie poniedziałek i będą mieli zrobić wszyscy pracujący ludzie hihihi dobre

 • ar 2022-01-29 16:40:43

  Boże!!!!!!!!!!!! ta ustawa już przebiła Polski Ład, nie wierzę, że ktoś mógł to wymyślić, testowanie pracowników???????? a co z resztą społeczeństwa? Studentami, uczniami, posłami?????

 • Hmmm? 2022-01-28 10:46:38

  Czy to przygotowali geniusze, w tęczowychgumofilcach. Ich guru ma różne odlotowe pomysły.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA