Weekend majowy: Wolne za 1 maja? Nie tym razem. Trzeba wziąć urlop by mieć długi weekend

• Rozkład świąt majowych nie jest w tym roku korzystny dla pracowników.
• By mieć wolne w poniedziałek 2 maja, większość będzie musiała wziąć urlop wypoczynkowy.
• Co gorsza, pracodawcy mogą odmówić udzielenia nam urlopu, nawet jeśli będziemy chcieli skorzystać z urlopu na żądanie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Weekend majowy: Wolne za 1 maja? Nie tym razem. Trzeba wziąć urlop by mieć długi weekend

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

28 kwi 2016 10:11


W przeciwieństwie do poprzednich lat, w tym roku nie ma możliwości odebrania dnia wolnego za Święto Pracy czy Boże Ciało. Święta te przypadają bowiem w niedziele (wolny dzień do wybrania przysługuje tylko za święto przypadające w sobotę).

Co za tym idzie, nie da się skorzystać z długich weekendów (majowego lub "bożociałowego") bez konieczności brania urlopu wypoczynkowego. Nie każda firma decyduje się na zamknięcie biura 2 maja, wielu pracowników będzie więc chciało skorzystać z urlopu. W praktyce może to oznaczać, że kto pierwszy wypisze wniosek urlopowy, ten będzie się cieszył długim wypoczynkiem.

Aleksandra Brzezina z działu rachunkowości Grupy Gumułka zwraca uwagę, że firmy usługowe czy doradcze, czyli takie którą muszą być w stałym kontakcie z klientami, nie mogą sobie pozwolić na zamknięcie w tym dniu.

Czytaj też: Ile dni wolnych, a ile dni pracy czeka nas w 2016 roku?

- To mogłoby się skończyć utratą zaufania klientów czy wręcz ich odejściem. Dlatego dobrą praktyką na czas długich weekendów jest tworzenie tzw. dyżurów firmowych, zobowiązujących pracowników poszczególnych działów do wyznaczenia osoby, która będzie w biurze w razie nagłych potrzeb klienta. W niektórych firmach obowiązują nawet grafiki takich dyżurów: osoba, która pracuje 2 maja ma zagwarantowany dzień wolny w piątek po Bożym Ciele – wyjaśnia ekspertka Grupy Gumułka.

Dobrą wolą pracodawcy jest możliwość zamiany dnia roboczego, jakim jest 2 maja, na pracującą sobotę w danym okresie rozliczeniowym. Oznacza to, że poniedziałek 2 maja będzie dniem wolnym, natomiast któraś z wyznaczonych przez pracodawcę sobót normalnym dniem pracy.

Czytaj też: Bezpłatny urlop z inicjatywy szefa na umowie o pracę? Krytyka pomysłu jest wyraźna...

Odwrotną sytuacją jest przypadek, gdy pracodawca decyduje się na zamknięcie firmy na czas długiego weekendu. Warto zaznaczyć, iż zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca nie może zmusić pracownika do wybrania urlopu wypoczynkowego na ten dzień, chyba że pracownik ma do wykorzystania urlop zaległy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

mira 2016-05-11 23:36:04

ja się nastawiam na ten weekend w czerwcu, bo w majówkę musiałam pracować. właściwie wszystko już zaplanowane i nie mogę się doczekać wyjazdu. dałam radkę dzięki darmowemu kredytowi gotówkowemu z getinu. tyle ile pożyczyłam tyle oddam, a co wypocznę to moje.

Ola 2016-04-30 00:58:54

Na innym portalu twierdzą, że 1 maja wypada w niedzielę, więc można ten dzień odebrać w poniedziałek 2 maja. Eska rock konkretnie.. Co strona www to nius nadzwyczajny :)

Jerzy 2016-04-28 18:45:01

Boże Ciało wypada w czwartek. Zawsze.