PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Wcześniejsza emerytura: Kiedy dentysta może na nią przejść?

Jakie warunki musi spełniać lekarz dentysta by móc przejść na wcześniejszą emeryturę?

Wcześniejsza emerytura: Kiedy dentysta może na nią przejść?
By przejśc na emeryturę kobieta dentysta powinna mieć ukończone 55 lat, mężczyzna 60 lat życia (fot. infodent24.pl/foter)
REKLAMA

Emerytura w wieku obniżonym przysługuje każdemu stomatologowi, który 1 stycznia 1999 r. legitymował się:

* okresem zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w minimalnym wymiarze 15 lat;

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

* 20-letnim (dla kobiet) i 25-letnim (dla mężczyzna) stażem pracy.

Ponadto w dniu złożenia wniosku kobieta dentysta powinna mieć ukończone 55 lat, mężczyzna 60 lat życia.

- Zgodnie z § 1 i 2 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze – do okresu wykonywania pracy w szczególnych warunkach można zaliczyć tylko pracę świadczoną jako pracownik, nie zaś wykonywaną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - informuje Kinga Matyasik-Ochlust, radca prawny.

Czytaj też: Ile zarabia dentysta?

Tym samym - wyjaśnia radca prawny - dentyści prowadzący przed 1 stycznia 1999 r. praktykę zawodową tylko w formie własnego gabinetu, nie mogą liczyć na zaliczenie tej pracy do kategorii prac szczególnych (pomimo, iż wykonywać mogli dokładnie te same czynności, co ich koledzy zatrudnieni w przychodniach).

- Jeżeli natomiast lekarz przed 1999 r. zatrudniony był na pełen etat, natomiast po pracy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przyjmował pacjentów w swoim gabinecie, jak najbardziej spełnia kryteria uprawniające do wcześniejszej emerytury - tłumaczy Kinga Matyasik-Ochlust.

Kolejnym utrudnieniem, wynikającym ze specyfiki pracy stomatologa, było wykonywanie prac w ramach zatrudnienia w kilku podmiotach.

- Możliwa przecież jest sytuacja, w której lekarz 4 godziny dziennie pracował w jednej placówce, natomiast pozostałe 4 godziny w drugiej. Jeżeli łączny wymiar czasu pracy wynosił 1 etat (8 godzin dziennie), świadczona praca powinna zostać zaliczona jako wykonywana w warunkach szczególnych - wyjaśnia radca prawny.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wcześniejsza emerytura: Kiedy dentysta może na nią przejść?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • teodor 2020-04-17 17:54:27

    Nie ma co się oszukiwać, że za 30 lat, sytuacja emerytur się nie polepszy, więc najlepszym wyjściem jest odkładanie, a im wcześniej tym można to osiągnąć mniejszym kosztem. Idealne narzędzie do tego to ppk, które jest sprawdzonym rozwiązaniem w innych krajach zachodnich.

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.