PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu Pracy. Zobacz, co się zmienia od września w prawie pracy

Kary dla pracodawców, którzy nie tylko nie wydadzą, ale również spóźniają się z wydaniem świadectwa pracy, większe prawa pracowników w walce o otrzymanie tego dokumentu, stworzenie otwartego katalogu przesłanek uzasadniających dyskryminację. To kilka ze zmian w Kodeksie pracy oraz szeregu ustaw odnoszących się do prawa pracy, jakie we wrześniu wejdą w życie.

Wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu Pracy. Zobacz, co się zmienia od września w prawie pracy
We wrześniu wchodzi szereg zmian w prawie pracy (fot. shutterstock.com)
REKLAMA

Już od 1 września 2019 roku (ten dzień wypada w niedzielę, więc w praktyce od poniedziałku 2 września) wchodzi w życie zmiana mówiąca o tym, że pracownikowi, który przystępuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub do egzaminu zawodowego, przysługuje 6 dni urlopu szkoleniowego.

Na tym nie koniec. Od początku września tego roku pracodawcy zatrudniający młodocianych pracowników (między 15. a 18. rokiem życia) odbywających przygotowanie zawodowe w formie nauki zawodu, będą płacili im więcej. -  Podwyżka wynagrodzeń dla pracowników młodocianych to kolejny krok w odbudowie prestiżu kształcenia zawodowego - mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wynagrodzenie będzie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a podwyżka wynosi 1 punkt procentowy. Tym samym ich wynagrodzenie wyniesie nie mniej niż 5 proc. w pierwszym roku nauki, nie mniej niż 6 proc. w drugim i nie mniej niż 7 proc. w trzecim roku nauki. Przykładowo dla drugiego kwartału w pierwszym roku nauki oznacza to wzrost z 198,04 zł do 247,55 zł, w drugim – z 247,55 zł do 297,06 zł, a w trzecim – wzrost z 297,06 zł do 346,56 zł. Co ważne, pracodawcy będą mogli ubiegać się o refundację kosztów tej podwyżki z Funduszu Pracy. Wystarczy, że złożą wniosek do Ochotniczego Hufca Pracy.

Mobbing i dyskryminacja

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu Pracy. Zobacz, co się zmienia od września w prawie pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA