PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Wchodzą w życie ważne zmiany dla mundurowych. M.in. emerytura bez względu na wiek

Od lipca 2019 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji znosi wymóg ukończenia 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, straży granicznej i SOP. Funkcjonariusze otrzymają także pełnopłatne nadgodziny.

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 28 cze 2019 18:02
Wchodzą w życie ważne zmiany dla mundurowych. M.in. emerytura bez względu na wiek
Funkcjonariusze otrzymają pełnopłatne nadgodziny. (fot.shutterstock.com)
REKLAMA

Jak podaje resort administracji, projekt został zaakceptowany na etapie uzgodnień międzyresortowych. Był także przedmiotem konsultacji ze związkami zawodowymi. Na lipcowym  posiedzeniu ma się nim zająć Sejm. - Oznacza to, że wszystkie uprawnienia funkcjonariuszy służb mundurowych, objęte porozumieniem ze związkami zawodowymi służb mundurowych zostaną wprowadzone. Ich realizacja wynikająca z zapisów ustawy nastąpi z mocą obowiązującą od 1 lipca 2019 roku - wskazują przedstawiciele MSWiA.

Emerytura bez względu na wiek

Zgodnie z obecnymi przepisami, funkcjonariusze, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 roku, aby przejść na emeryturę muszą osiągnąć wiek 55 lat i 25 lat stażu pracy. Zgodnie z ubiegłorocznym porozumieniem, limit wieku zostanie zniesiony. Pozostanie tylko jeden wymóg - 25 lat służby.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj więcej: Policjanci upominają się o ekwiwalent za niewykorzystany urlop

- Zapis ten będzie dotyczył funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 r. Oznacza to, że pierwsi funkcjonariusze, którzy skorzystają z tego rozwiązania, będą mogli przejść na emeryturę w 2037 roku - wyliczają w MSWiA.

Pełnopłatne nadgodziny

Dodatkową zmianą, jaka wejdzie w życie w najbliższy poniedziałek (1 lipca 2019) będzie  wprowadzenie odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP za nadgodziny. Zastosowany będzie 6-miesięczny okres rozliczania nadgodzin.

- Wymiar czasu służby funkcjonariuszy wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należność za ponadwymiarowy czas służby - tzw. nadgodziny, wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za nadgodzinę. W policji, straży granicznej i SOP możliwy jest jedynie odbiór czasu wolnego za wypracowane nadgodziny. Wprowadzony system ujednolici kwestie odpłatności i rozliczania nadgodzin w służbach podległych MSWiA - wyjaśnia resort.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Wchodzą w życie ważne zmiany dla mundurowych. M.in. emerytura bez względu na wiek

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Do xyz 2019-07-01 11:53:20

    Morda. Nikt ci nie bronił iść do Policji. Powinno wrócić 15 lat

  • yxy 2019-06-30 18:18:01

    zła zmiana, będą emeryci w wieku min. 43 lata ? to są ludzie w pełni sił.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA