Od lipca 2019 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji znosi wymóg ukończenia 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, straży granicznej i SOP. Funkcjonariusze otrzymają także pełnopłatne nadgodziny.
-
- •28 cze 2019 18:02

- Zmiany to wypełnienie zapisów porozumienia z listopada 2018 r. zawartego przez MSWiA oraz przedstawicieli strony społecznej.
- Zgodnie z nimi policjant będzie mógł przejść na emeryturę bez względu na wiek.
- Ponadto otrzyma wynagrodzenie za nadgodziny.
Jak podaje resort administracji, projekt został zaakceptowany na etapie uzgodnień międzyresortowych. Był także przedmiotem konsultacji ze związkami zawodowymi. Na lipcowym posiedzeniu ma się nim zająć Sejm. - Oznacza to, że wszystkie uprawnienia funkcjonariuszy służb mundurowych, objęte porozumieniem ze związkami zawodowymi służb mundurowych zostaną wprowadzone. Ich realizacja wynikająca z zapisów ustawy nastąpi z mocą obowiązującą od 1 lipca 2019 roku - wskazują przedstawiciele MSWiA.
Emerytura bez względu na wiek
Zgodnie z obecnymi przepisami, funkcjonariusze, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 roku, aby przejść na emeryturę muszą osiągnąć wiek 55 lat i 25 lat stażu pracy. Zgodnie z ubiegłorocznym porozumieniem, limit wieku zostanie zniesiony. Pozostanie tylko jeden wymóg - 25 lat służby.
Czytaj więcej: Policjanci upominają się o ekwiwalent za niewykorzystany urlop
- Zapis ten będzie dotyczył funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 r. Oznacza to, że pierwsi funkcjonariusze, którzy skorzystają z tego rozwiązania, będą mogli przejść na emeryturę w 2037 roku - wyliczają w MSWiA.
Pełnopłatne nadgodziny
Dodatkową zmianą, jaka wejdzie w życie w najbliższy poniedziałek (1 lipca 2019) będzie wprowadzenie odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP za nadgodziny. Zastosowany będzie 6-miesięczny okres rozliczania nadgodzin.
- Wymiar czasu służby funkcjonariuszy wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należność za ponadwymiarowy czas służby - tzw. nadgodziny, wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za nadgodzinę. W policji, straży granicznej i SOP możliwy jest jedynie odbiór czasu wolnego za wypracowane nadgodziny. Wprowadzony system ujednolici kwestie odpłatności i rozliczania nadgodzin w służbach podległych MSWiA - wyjaśnia resort.


KOMENTARZE (2)