PARTNERZY PORTALU

Ważne zmiany w ZUS od nowego roku. Będzie nowy obowiązek dla wszystkich firm

  • KDS
  • 28 lis 2022 14:58

Przełom roku jak zawsze przyniesie zmiany w obowiązkach i wytycznych, jakie nakłada na nas Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najważniejsze z nich to nałożenie obowiązku posiadania profilu na PUE ZUS na każdą osobę prowadzącą działalność gospodarczą. W życie wejdą też nowe przepisy dotyczące zasad dostarczania przez ZUS pism w postaci elektronicznej.

Ważne zmiany w ZUS od nowego roku. Będzie nowy obowiązek dla wszystkich firm
Od nowego roku obowiązek płacenia składek na ZUS będzie dotyczył komplementariuszy w spółce komandytowo-akcyjnej. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Od nowego roku wchodzą w życie ważne zmiany w ZUS dotyczące m.in. formy współpracy z zakładem ubezpieczeń czy rozszerzenia listy płatników składek na ZUS.
  • Najważniejsza zmiana nakłada na każdą osobę prowadzącą działalność posiadanie własnego konta na platformie internetowej PUE ZUS. Do tej pory obowiązek posiadania tam profilu mieli płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób.
  • Od nowego roku obowiązek płacenia składek na ZUS będzie dotyczył też komplementariuszy w spółce komandytowo-akcyjnej.

PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw w ZUS bez wychodzenia z domu. Po potwierdzeniu swojej tożsamości - przez internet - można uzyskać informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i składkach oraz wysłać wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe. Platforma wystartowała w 2012 r. Obecnie korzysta z niej ponad 10,6 mln użytkowników: osób fizycznych, lekarzy, płatników składek. A od nowego roku będzie miała jeszcze więcej użytkowników.

Profil w PUE ZUS musi założyć każdy płatnik. Czas mija 30 grudnia 2022

- Do tej pory obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mieli płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób. Po zmianach w przepisach obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie - mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Platforma PUE ZUS wystartowała w 2012 r. Obecnie korzysta z niej ponad 10,6 mln użytkowników. Niebawem będzie ich jeszcze więcej (fot. Shutterstock)
Platforma PUE ZUS wystartowała w 2012 r. Obecnie korzysta z niej ponad 10,6 mln użytkowników. Niebawem będzie ich jeszcze więcej (fot. Shutterstock)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ważne zmiany w ZUS od nowego roku. Będzie nowy obowiązek dla wszystkich firm

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA