PARTNERZY PORTALU

Ważne zmiany w umowach o pracę. Zobacz, co się zmieni od nowego roku

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 25 lis 2022 16:34

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku rząd wprowadzi nowelizację Kodeksu pracy wprowadzającą do polskiego prawa unijne rozwiązania m.in. dotyczące form zasad zatrudniania. Planowane zmiany dotyczą m.in. umów o pracę na okres próbny.

Ważne zmiany w umowach o pracę. Zobacz, co się zmieni od nowego roku
Nowelizacja Kodeksu pracy ma wdrożyć do polskiego prawa unijne rozwiązania m.in. dotyczące zatrudnienia. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, Polska ma wprowadzić nowe przepisy regulujące m.in. kwestię umów o pracę na okres próbny. Rząd planuje, by weszły one w życie od stycznia 2023 roku. 
 • Zgodnie ze zmianami okres, na jaki będzie mogła zostać zawarta taka umowa, wyniesie od 1 do 3 miesięcy.
 • Kolejna zmiana pozwoli pracodawcy ponownie zawrzeć umowę o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem, jeżeli pracownik będzie zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy ma wdrożyć do polskiego prawa unijne rozwiązania m.in. dotyczące zatrudnienia. Zmiany będą dotyczyły m.in. umów o pracę na okres próbny. Okres, na jaki będzie mogła zostać zawarta taka umowa, będzie mógł wynosić od 1 do 3 miesięcy. Będzie to uzależnione od planowanego czasu zatrudnienia pracownika na kolejną umowę o pracę.

Cel takiej umowy pozostaje niezmienny. Zawierana jest po to, by sprawdzić kwalifikacje pracownika i możliwości jego zatrudnienia przy danym rodzaju pracy.

Czytaj też: Gdy pracodawca traci zaufanie do pracownika, czy może go zwolnić?

Warto przypomnieć, że początkowo modyfikacje Kodeksu pracy miały być wprowadzone na początku sierpnia 2022, ale z uwagi na porządek prac legislacyjnych termin ten został przesunięty. Jak informuje centrum informacyjne służb zatrudnienia Zielona Linia, nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.

Ile wyniesie długość okresu próbnego w 2023 roku

Długość okresu próbnego będzie uzależniona od długości umowy o pracę na czas określony

Umowa o pracę na okres próbny będzie mogła być zawierana zgodnie z poniższymi wytycznymi:

 • na 1 miesiąc – w przypadku zamiaru zawarcia z pracownikiem umowy o pracę na czas określony wynoszący mniej niż 6 miesięcy;
 • na 2 miesiące – w przypadku zamiaru zawarcia z pracownikiem umowy na czas określony wynoszący przynajmniej 6 miesięcy, ale krótszy niż 12 miesięcy;
 • na 3 miesiące – w przypadku zamiaru zatrudnienia pracownika na umowę o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 12 miesięcy.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Ważne zmiany w umowach o pracę. Zobacz, co się zmieni od nowego roku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Kasia 2022-11-27 20:57:29

  A co jak się pracuje na umowę okresu prubnego i już umowa się kończy to na jaką wtedy umowę można liczyć od stycznia

 • Magda 2022-11-27 19:33:09

  Wszystko się zmienia a kiedy będzie likwidacja umów zlecenia bo coraz więcej pracodawców z nich korzysta nie chcą zatrudniać na umowę o pracę a umowa zlecenie jest besesu nie ma płatnego urlopu ani nic zlikwidujcie umowy zlecenia wokncu

 • Zleceniobiorca 2022-11-27 16:26:41

  Najpierw niech ta Unia Dwuch Prędkości znormalizuje płace na wschodniej flance z tymi na zachodzie Europy, bo Polak, Rumun, Węgier, Czech czy Słowak, ma wszystko robić i tańczyć jak mu EU zaspiewa, bo korpo Panicz z Francji czy Niemiec musi zarobić na outsourcingu, ale Polak to nierób, bo nie chce pracować za Polskie wynagrodzenie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA