×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ważą się losy dużej zmiany dla inspektorów pracy

  • KDS
  • 13 maj 2022 15:52

Stowarzyszenie Inspektorów Pracy RP chce wprowadzić zadaniowy system czasu pracy dla inspektorów pracy. Ich petycją zajęła się już sejmowa Komisja do Spraw Petycji. Wniosła do PIP o szczegółową analizę skutków wprowadzenia takiej zmiany. Ta już stwierdziła, że pomysł jest nietrafiony.

Ważą się losy dużej zmiany dla inspektorów pracy
Ważą się losy pomysłu wprowadzenia zadaniowego trybu pracy dla inspektorów pracy (fot. pip.gov.pl)
REKLAMA

Z petycją o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w zakresie wprowadzenie systemu zadaniowego czasu pracy inspektorów pracy 2 lutego 2022 r. wystąpiło Stowarzyszenie Inspektorów Pracy RP.

Ich zdaniem zmiana ta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym, a także pozwoli na bardziej elastyczne rozwiązywanie przez organy PIP problemów związanych z przebiegiem czynności kontrolnych w warunkach ograniczeń i wymogów organizacyjnych wynikających ze stanów nadzwyczajnych. Jako przykład podano sytuację związaną z pandemią koronawirusa.

Pomysł krytycznie oceniła PIP. W jej ocenie wprowadzenie takiego rozwiązania mogłoby utrudnić sprawowanie kierownictwa nad podległymi pracownikami.

Czytaj więcej: Jest prosty sposób, by zmniejszyć szarą strefę. Od lat nie zyskał akceptacji

- Ponadto ze względu na specyfikę pracy pracownika wykonującego czynności kontrolne, a także różnorodność wykonywanych przez niego czynności, w praktyce niemożliwe jest odgórne ustalanie czasu niezbędnego do wykonania powierzonych zadań w trakcie danej kontroli - tłumaczyła Małgorzata Dziemińska, zastępca Głównego Inspektora Pracy, która przedstawiła stanowisko PIP w tej sprawie. 

Zdaniem PIP po wprowadzeniu zadaniowego czasu pracy praca inspektorów przestałaby być ściśle powiązana z godzinami pracy urzędu, przez co przestaliby być dostępni dla petentów, w tym przedstawicieli kontrolowanych podmiotów, a także związków zawodowych.

Mimo negatywnej opinii PIP komisja do Spraw Petycji poprosiła Inspekcję o szczegółową analizę skutków wprowadzenia zadaniowego czasu pracy dla inspektorów pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ważą się losy dużej zmiany dla inspektorów pracy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA