Zgodnie z prawem obywatel Polski może przyjąć służbę w obcym wojsku lub obcej organizacji wojskowej za zgodą ministra właściwego do spraw wewnętrznych, a w przypadku byłych żołnierzy zawodowych za zgodą ministra obrony narodowej. Co z Polakami, którzy pojechali walczyć na Ukrainę i nie złożyli odpowiedniego wniosku?
- Zgodnie z prawem obywatel polski może przyjąć służbę w obcym wojsku lub obcej organizacji wojskowej za zgodą ministra właściwego do spraw wewnętrznych, a w przypadku byłych żołnierzy zawodowych za zgodą ministra obrony narodowej.
- Tymczasem wielu Polaków wyjechało walczyć na zaatakowaną przez Rosję Ukrainę bez złożenia odpowiedniego wniosku. Zgodnie z prawem mogą oni zostać poddani karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
- Jak jednak zapewnia wiceszef MON Marcin Ociepa, nie będą mieli oni problemów z prawem - dlatego, że jest zerowa szkodliwość społeczna tego czynu.
Polscy ochotnicy pojechali walczyć na zaatakowaną przez Rosję Ukrainę. Ile osób wyjechało? Wiceszef MON Marcin Ociepa powiedział, że nie ma na ten temat pełnych danych, ponieważ wiele osób pojechało na Ukrainę bez złożenia stosownego wniosku.
- Takie wnioski spływają, ale z całą pewnością są też obywatele, którzy wniosków nie złożyli, a mimo to pojechali walczyć - powiedział.
Warto dodać, że do resortu obrony narodowej wpłynęło 19 zapytań obywatelskich oraz 5 wniosków (jeden przekazany, zgodnie z właściwościami, do MSWiA). Obecnie wnioski są procedowane.
Pytany o przyjęty we wtorek, 12 kwietnia, przez senacką komisję ustawodawczą projekt przewidujących zwolnienie takich osób z odpowiedzialności karnej, Ociepa ocenił, że taki projekt jest zbędny.
- Nie będą mieli oni problemów z prawem - dlatego, że jest zerowa szkodliwość społeczna tego czynu. Z całą pewnością nie będziemy karać ludzi, którzy wiedzeni naturalnym odruchem obrony słabszych, sięgnęli po broń, by bronić Ukrainy, mając świadomość, że Ukraińcy walczą także za nas - mówił Ociepa.
Przypomnijmy, że zgodnie z polskim prawem ci, którzy nie pozyskają zgody na służbę w obcym wojsku, muszą liczyć się z negatywnymi konsekwencjami. Zgodnie z Kodeksem karnym Polacy, którzy podjęli lub podejmą służbę w obcym wojsku bez zgody podlegają karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Służba w obcym wojsku


KOMENTARZE (0)