W umowie podobnej do zlecenia też może być zakaz konkurencji

W umowie zawartej na podstawie kodeksu cywilnego może być zapisany zakaz konkurencji - potwierdził w czwartek Sąd Najwyższy. Sprawa dotyczyła mężczyzny, który mimo takiego zakazu, po rozwiązaniu umowy z jedną firmą, przeszedł do jej konkurencji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W umowie podobnej do zlecenia też może być zakaz konkurencji

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 gru 2013 16:55


Zakaz konkurencji był zapisany w umowie, którą mężczyzna zawarł ze spółką działającą na rynku artykułów służących do druku wielkoformatowego.

Zakaz miał obowiązywać przez czas trwania umowy oraz rok po jej rozwiązaniu. Wynikało z niego, że mężczyzna nie może prowadzić działalności konkurencyjnej, m.in. nie może sprzedawać ploterów ani innych materiałów służących do druku wielkoformatowego. W razie naruszenia tego zakazu miał zapłacić karę umowną w wysokości dziesięciokrotności swojego wynagrodzenia.

Pomimo tego zakazu mężczyzna - po rozwiązaniu umowy ze spółką - szybko zatrudnił się w konkurencyjnej firmie.

Z tego powodu poprzednia firma wystąpiła do sądu o zasądzenie na jej rzecz kary umownej. Wygrała w obu instancjach.

Wówczas mężczyzna złożył skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

W czwartek, podczas rozprawy w SN, pełnomocnik firmy mec. Mariusz Boruszek wskazywał, że do naruszenia zakazu konkurencji doszło z winy mężczyzny i było jego celowym działaniem. Sam bowiem wypowiedział umowę i zatrudnił się u konkurencji, zdając sobie sprawę z tego, że jest to dla niej ewidentnie korzystne - mówił Boruszek.

Sąd Najwyższy podzielił tę opinię (sygn. V CSK 30/13). Uznał - podobnie jak sądy obu instancji, a wbrew twierdzeniom mężczyzny - że jest dopuszczalne wprowadzenie zakazu konkurencji do umowy zawartej na podstawie kodeksu cywilnego, co wynika z zasady swobody umów.

"W okolicznościach tej sprawy oboje kontrahenci byli podmiotami gospodarczymi, dopuszczalny był więc szerszy zakres lojalności kontraktowej" - powiedziała sędzia Anna Owczarek, uzasadniając wyrok. Podkreśliła, że mężczyzna znał ceny, był zorientowany co do konkurencji, miał kontakty handlowe oraz wiedzę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.