PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

W tym zawodzie nietrudno o wypadek. W Polsce wykonuje go 150 tys. osób

Płuca to jeden z najbardziej narażonych organów u spawacza. Jednak lista chorób zawodowych, jakie dotykają spawaczy, jest bardzo długa. Znajdziemy na niej m.in. zaćmę czy POCHP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc) oraz choroby nowotworowe. Zawód, który w Polsce wykonuje 150 tys. osób, niesie ze sobą wiele ryzyk.

W tym zawodzie nietrudno o wypadek. W Polsce wykonuje go 150 tys. osób
W sumie na różnym poziomie zatrudnienia jako spawacze pracuje około 150 tysięcy osób (fot. Unsplash/Max LaRochelle)
REKLAMA
 • Bez spawaczy nie powstaną mosty, drogi czy statki. Nie pojadą pociągi czy tramwaje. Stanie przemysł motoryzacyjny. W Polsce w tym zawodzie pracuje około 150 tys. osób. Ich praca obarczona jest wieloma ryzykami.
 • - Sektor spawalniczy przynależy do wielu różnych branż, co wpływa na poziom bezpieczeństwa. Jednocześnie na pytanie „czy zawód spawacza jest bezpieczny” nie można opowiedzieć „tak” lub „nie”. Bezpieczeństwo spawaczy zależy od wielu czynników, które wynikają z charakteru pracy wykonywanej w danej branży - przyznaje dr inż. Jolanta Matusiak, lider obszaru i kierownik w Grupie Badawczej Technologii Zgrzewania, Klejenia i Inżynierii Środowiska działającej w Łukasiewicz – Instytucie Spawalnictwa.
 • O sytuacji zawodowej spawaczy będziemy rozmawiać podczas Międzynarodowych Targów Spawalniczych ExpoWELDING (18-20 października 2022 r.) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Zarejestruj się na to wydarzenie.

Czy zawód spawacza jest bezpieczny?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Branża spawalnicza przekłada się bowiem na przemysł stoczniowy, chemiczny, petrochemiczny, budownictwo oraz przemysł motoryzacyjny. W sumie na różnym poziomie zatrudnienia pracuje w niej około 150 tysięcy osób. To pracownicy, którzy uczestniczą w spawaniu i procesach pokrewnych.

Z drugiej strony spawacze pracują w różnych firmach. Od mikro przedsiębiorstw zatrudniających jednego czy dwóch spawaczy po ogromne firmy, gdzie jeden zespół składa się z 300-400 specjalistów. Co więcej, rodzaj wykonywanej przez nich pracy pod względem infrastrukturalnym jest bardzo zróżnicowany – od małych zakładów, po duże hale technologiczne, prace na rurociągach czy przy budowie mostów, metra lub statków.

Dr inż. Jolanta Matusiak, lider obszaru i kierownik w Grupie Badawczej Technologii Zgrzewania, Klejenia i Inżynierii Środowiska działającej w Łukasiewicz – Instytucie Spawalnictwa. (fot. Łukasiewicz-Instytut Spawalnictwa)
Dr inż. Jolanta Matusiak, lider obszaru i kierownik w Grupie Badawczej Technologii Zgrzewania, Klejenia i Inżynierii Środowiska działającej w Łukasiewicz – Instytucie Spawalnictwa. (fot. Łukasiewicz-Instytut Spawalnictwa)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: W tym zawodzie nietrudno o wypadek. W Polsce wykonuje go 150 tys. osób

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Behapowiec 2022-10-16 21:21:45

  W naszym zakładzie spawacz domagał się maski z filtracją powietrza. To właściciel odmówił zakupu maski i powiedział, że spawacz nie zarobi na tą maskę.

 • Zbigniew 2022-10-16 09:11:08

  Spawam od 15 lat . Na nasze miejsce pseudo pracodawcy sprowadzają już ludzi z Indii. Szkoda im kasy na polepszenie nam warunków pracy. A zarabiają na nas grubą kasę. Mój zarabia na dziennie moją 3 letnią pensje. Biedak.

 • Scyro prowda 2022-10-15 18:13:08

  Oprócz tego spawacze mają czarne pazury i noszą przepocone koszule flanelowe. A jeden spawacz musiał kiedyś wracać z roboty aż trzy tygodnie...! Kładł właśnie spoinę wewnętrzną, kończącą połączenie dwóch połówek rurociągu o długości półtora tysiąca kilometrów. Dobrze, że żona włożyła mu do portek drugie śniadanie, a pół litra miał, jak zawsze schowane w kufajce. Jak wyłaził z rury, to był chudy, jak kij od mopa.

 • Paweł 2022-10-15 15:16:18

  Ciekawe dlaczego ten zawód nie zalicza się do warunków szkodliwych policjant może iść na emeryturę po 15 latach zmęczony

 • Paweł 2022-10-15 15:14:29

  Ciekawe dlaczego ten zawód nie zalicza się do warunków szkodliwych policjant może iść na emeryturę po 15 latach zmęczenia

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA