W święta pracownicy sklepów mają wolne

Według Kodeksu pracy w pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy mogą być otwarte jedynie te placówki, w których sprzedawał będzie ich właściciel.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W święta pracownicy sklepów mają wolne

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSpożywczy.pl

www.portalspozywczy.pl

25 mar 2016 11:26


Dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta - obecnie będzie to pierwszy dzień Wielkiej Nocy i drugi dzień Wielkiej Nocy.

Według przepisów prawa pracy, niedziela i święto zaczynają się o godzinie 6.00 rano i trwają do godziny 6.00 następnego dnia.

Praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona także, jeżeli święto przypada w niedzielę. Nie oznacza to jednak zakazu otwarcia placówki handlowej w święta. Nie ma bowiem przeszkód prawnych, aby w placówkach handlowych otwartych w święta pracę wykonywali ich właściciele lub inne osoby pracujące na podstawie umów cywilnych - czytamy w poradniku Państwowej Inspekcji Pracy.

PIP podkreśla, że w takim jednak przypadku należy mieć na uwadze przepisy art. 22 § 11 i § 12 Kp, zakazujące wykonywania pracy w ramach umów cywilnoprawnych, jeżeli jest ona świadczona w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy.

W święta będą za to pracowały apteki i stacje benzynowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
PIP

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.