W styczniu z urlopu ojcowskiego skorzystało 12 tys. pracowników

138,9 tys. rodziców skorzystało w styczniu br. z urlopu rodzicielskiego. To o ponad 6 tys. więcej osób niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W styczniu z urlopu ojcowskiego skorzystało 12 tys. pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

3 mar 2016 9:36


Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związanych z urodzeniem dziecka: urlop macierzyński i urlop rodzicielski. W związku z narodzinami jednego dziecka przysługuje: 20 tygodni urlopu macierzyńskiego oraz do 32 tygodni urlopu rodzicielskiego. To razem 52 tygodnie.


W przypadku narodzin wieloraczków długość urlopów wynosi: od 31 do 37 tygodni urlopu macierzyńskiego oraz do 34 tygodni urlopu rodzicielskiego. Razem może to być od 65 do nawet 71 tygodni, w zależności od liczby dzieci.

Ojcom dzieci, oprócz urlopu rodzicielskiego, przysługuje również specjalny dwutygodniowy urlop ojcowski, który mogą wykorzystać w ciągu 2 lat od narodzin dziecka. Urlop ten można podzielić na 2 części i skorzystać z niego w dowolnie wybranym przez siebie momencie, uwzględniając wiek dziecka. W styczniu br. z tego rodzaju urlopu skorzystało 12 tys. ojców.

Wsparcie finansowe przez rok po urodzeniu dziecka otrzymają także osoby, które ze względu na swoją sytuację zawodową nie mogą korzystać z urlopów rodzicielskich. 1000 zł miesięcznie przez rok po urodzeniu dziecka otrzymają bezrobotni, studenci, rolnicy oraz pracujący na umowach o dzieło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.