W sobotę 27 kwietnia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o cudzoziemcach. Dokument zakłada m.in. wprowadzenie rozwiązań dotyczących wjazdu i pobytu cudzoziemców w celu prowadzenia badań naukowych, odbycia studiów, stażu oraz udziału w wolontariacie w ramach programu wolontariatu europejskiego.

- Nowe rozwiązania mają zachęcić do przyjazdu do Unii Europejskiej wysoko wykwalifikowanych obywateli państw trzecich, a w szczególności naukowców oraz studentów.
- Ponadto promowanie Unii jako atrakcyjnego miejsca do badań i innowacji, zwiększanie jej szans w globalnej rywalizacji o talenty oraz poprawa unijnej konkurencyjności.
- O sytuacji cudzoziemców m.in. na polskim rynku pracy rozmawiać będziemy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w Katowicach między 13 a 15 maja.
Nowelizacja wprowadza do polskich przepisów dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/801 w sprawie warunków wjazdu i pobytu cudzoziemców w celu prowadzenia badań naukowych, odbycia studiów, szkoleń, udziału w wolontariacie, programach wymiany młodzieży szkolnej lub projektach edukacyjnych oraz podjęcia pracy w charakterze au pair (wersja przekształcona).
Stawiane w niej cele mają być realizowane przez szereg nowych rozwiązań, jakie wprowadza ustawa. To m.in. możliwość korzystania przez cudzoziemców z mobilności studenta (możliwość przyjazdu do kraju należącego do UE oraz współpracy z uczelniami wyższymi znajdującymi się na ich terenie) przez okres do 360 dni, mobilności krótkoterminowej naukowca i członka jego rodziny przez okres do 180 dni w dowolnym okresie liczącym 360 dni oraz mobilności długoterminowej naukowca i członka jego rodziny. Nowe przepisy przewidują także wydawanie wiz krajowych i zezwoleń na pobyt czasowy w celu odbywania studiów, prowadzenia badań naukowych, odbycia stażu lub udziału w wolontariacie w ramach programu wolontariatu europejskiego.
Czytaj więcej: Coraz więcej Białorusinów przyjeżdża za pracą do Polski
- Warunkiem wydania wizy krajowej lub udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy będzie zatwierdzenie danej jednostki przyjmującej - jednostki prowadzącej studia (z wyłączeniem określonych kategorii), jednostki naukowej, organizatora stażu lub jednostki organizacyjnej, na rzecz której cudzoziemiec ma wykonywać świadczenia jako wolontariusz. W przypadku jednostek prowadzących studia, które nie będą podlegały obowiązkowi zatwierdzenia, wymogiem wydania wizy krajowej lub udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w celu studiów będzie brak wydania decyzji o zakazie przyjmowania cudzoziemców - precyzują eksperci z Urzędu do Spraw Cudzoziemców.


KOMENTARZE (0)