PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

W SN pytanie, czy oddalenie się skazanego z miejsca pracy to ucieczka

  • Autor: PAP/RAF
  • 4 kwi 2021 13:34

Poszerzony skład Sądu Najwyższego zajmie się pytaniem prawnym o to, czy samowolne opuszczenie przez skazanego miejsca pracy wykonywanej bez strażnika poza zakładem karnym to ucieczka, czy tylko brak powrotu w wyznaczonym terminie. Zależy od tego kara, jaka może grozić więźniowi.

W SN pytanie, czy oddalenie się skazanego z miejsca pracy to ucieczka
(Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Bezsporne jest, że mężczyzna, którego dotyczy sprawa odbywał karę pozbawienia wolności w zakładzie typu półotwartego.
  • Pracę wykonywał na terenie pewnej spółki pod nadzorem pracownika tej firmy.
  • 19 września 2017 r. skazany samowolnie oddalił się z zakładu pracy wychodząc bramą główną z jego terenu.

Pytanie - jak zaznaczono w jego uzasadnieniu - jest istotne dla praktyki sądowej. Z danych bowiem wynika, że spośród samowolnych oddaleń się więźniów przytłaczająca większość następuje z miejsc zatrudnienia, w tym "prawie wszystkie ucieczki nastąpiły z tzw. miejsc zewnętrznych, a więc miejsc, gdzie skazani byli zatrudnieni w systemie bez konwojenta".

- W sytuacji, gdy takie zachowanie może być kwalifikowane jako przestępstwo, a z drugiej strony, jako zachowanie podlegające odpowiedzialności tylko dyscyplinarnej w zakładzie karnym, celowe staje się jednoznaczne rozstrzygnięcie tego zagadnienia - podkreślił we wrześniu zeszłego roku skład trojga sędziów Izby Karnej SN, który zadał to pytanie.

Czytaj też: Rower nowym benefitem? Jest bezpieczny, ekologiczny i poprawia kondycję

Jak dodano, kwestia ta jest tym bardziej znacząca, ponieważ do tej pory nie była przedmiotem wypowiedzi Sądu Najwyższego.

Bezsporne jest, że mężczyzna, którego dotyczy sprawa odbywał karę pozbawienia wolności w zakładzie typu półotwartego. - Z jednostki tej został skierowany przez jej dyrektora do zatrudnienia poza terenem zakładu karnego w systemie bez konwojenta. Pracę wykonywał na terenie pewnej spółki pod nadzorem pracownika tej firmy. 19 września 2017 r. skazany samowolnie oddalił się z zakładu pracy wychodząc bramą główną z jego terenu, a po około trzech godzinach został zatrzymany w mieszkaniu swojej konkubiny - zrelacjonowano w uzasadnieniu pytania.

Sąd rejonowy skazał go za to na trzy miesiące więzienia. Uznał, że doszło do przestępstwa z przepisu Kodeksu karnego mówiącego, że "kto uwalnia się sam, będąc pozbawionym wolności na podstawie orzeczenia sądu lub prawnego nakazu wydanego przez inny organ państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W SN pytanie, czy oddalenie się skazanego z miejsca pracy to ucieczka

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA