Sejm, który w środę (18 lipca) po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.
- Autor:PAP/bad
- •18 lip 2018 9:55

- Na początku posiedzenia ślubowanie poselskie złoży Mariusz Trepka; w ławach sejmowych zastąpi byłego posła PiS, obecnie ambasadora Polski we Włoszech Konrada Głębockiego.
- Posłowie zadecydują w głosowaniu czy zajmą się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE.
- Przewiduje on, że w wyborach do PE każdy okręg wyborczy ma mieć przypisaną konkretną liczbę - co najmniej trzech - posłów wybieranych do europarlamentu. Jest to punkt sporny porządku obrad.
Obecnie nie ma określonej liczby europosłów wybieranych w konkretnym okręgu; głosowanie w wyborach do PE odbywa się według systemu proporcjonalnego, w którym głosy oddane na poszczególne listy przeliczane są na mandaty metodą d'Hondta w skali całego kraju. Dopiero po ustaleniu liczby mandatów przypadających poszczególnym komitetom rozdziela się je pomiędzy poszczególne listy kandydatów, zaś mandaty uzyskują kandydaci, którzy na danej liście otrzymali największą liczbę głosów. Sejm zajmował się projektem w pierwszym czytaniu na początku lipca; Sejm nie zgodził się wówczas na wniosek opozycji o jego odrzucenie.
Sejm zadecyduje też w głosowaniu, czy zajmie się poselskim projektem zmian Regulaminu izby; wprowadza on przepisy pozwalające na obniżenie uposażenia lub diety parlamentarzystów, których zachowanie "nie licuje z powagą pełnionych przez nich funkcji" i narusza powagę Sejmu i Senatu. Jest to punkt sporny porządku obrad.
Posłowie rozpatrzą też projekt noweli ustawy o Służbie Ochrony Państwa, który zakłada wprowadzenie niezbędnych zmian w zakresie polityki wydatkowej SOP, co umożliwi podwyższenie wynagrodzeń dla osób zatrudnionych w jej szeregach.
Ustawa, która powołała Służbę Ochrony Państwa w miejsce Biura Ochrony Rządu (BOR), weszła w życie 1 lutego. Zadania SOP nie ograniczają się tylko do działań ochronnych VIP-ów i najważniejszych obiektów. Nowa służba ma też zadania, polegające na rozpoznawaniu i zapobieganiu przestępstwom, m.in. przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści, skierowanym przeciwko ochranianym osobom oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów.

KOMENTARZE (5)