PARTNERZY PORTALU

W przyszłym roku Państwowa Inspekcja Pracy planuje przeprowadzić 72 tys. kontroli

 • Autor: PAP
 • 18 gru 2019 19:21

W 2020 roku Państwowa Inspekcja Pracy planuje przeprowadzić 72 tys. kontroli. Członkowie Rady Ochrony Pracy - organu nadzoru nad warunkami pracy i działalnością Państwowej Inspekcji Pracy - zapoznali się w środę w Sejmie z programem działania PIP na 2020 rok.

W przyszłym roku Państwowa Inspekcja Pracy planuje przeprowadzić 72 tys. kontroli
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

W 2020 r. inspekcja pracy skupi się na zakładach, w których wystąpiły wypadki przy pracy, zakładach o wysokiej skali zagrożeń oraz tych, w których występuje narażenie na czynniki o działaniu rakotwórczym lub mutagennym. Działania mają polegać na ograniczaniu zagrożeń wypadkowych poprzez wdrożenie elementów zarządzania bezpieczeństwem pracy.

Inspektorzy pracy skoncentrują się na zagadnieniach takich jak: czas pracy, wypłata minimalnego wynagrodzenia za pracę, zawieranie umów cywilnoprawnych zamiast umów o pracę, przestrzeganie przepisów dotyczących zawierania umów terminowych, przestrzeganie przepisów dotyczących: pracowniczych planów kapitałowych, wypłaty wynagrodzenia osobom posiadającym zobowiązania alimentacyjne oraz na przestrzeganiu przepisów prawa pracy w publicznych placówkach oświatowych.

Branżą, na którą PIP każdego roku zwraca szczególna uwagę, z powodu dużego zagrożenia wypadkami jest budownictwo. W 2020 roku przewidziane zostały kontrole przestrzegania przepisów bhp przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem pracowników na hałas.

Z kontrolami inspekcji muszą się liczyć pracodawcy i przedsiębiorcy zatrudniający cudzoziemców, będzie kontrolowana również legalność zatrudnienia oraz praca obywateli polskich. Kompleksowe kontrole przewidywane są w opiece zdrowotnej, górnictwie i handlu.

Program Państwowej Inspekcji Pracy na nadchodzący rok obejmuje również bogatą ofertę działań edukacyjnych, bezpłatnych szkoleń i materiałów edukacyjnych, seminariów, targów, wystaw i spotkań branżowych.

W ramach długofalowego planu na lata 2019-1021 inspekcja zapowiada realizację działań kontrolno-prewencyjnych. Znalazły się wśród nich zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w wytypowanych zakładach o wysokiej skali zagrożeń, w zakładach o wysokim ryzyku poważnej awarii przemysłowej, w zakładach, w których występuje narażenie na czynniki o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, w zakładach, w których wystąpiły wypadki przy pracy oraz w zakładach zajmujących się przetwórstwem mięsa.

Opinia Rady Ochrony Pracy na temat programu działania PIP na 2020 r. znajdzie się w stanowisku, którego przygotowanie powierzono Zespołowi ds. prawno-organizacyjnych. Obradom, z udziałem głównego inspektora pracy Wiesława Łyszczka oraz dyrektorów departamentów w Głównym Inspektoracie Pracy, przewodniczył poseł Janusz Śniadek (PiS).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: W przyszłym roku Państwowa Inspekcja Pracy planuje przeprowadzić 72 tys. kontroli

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • zbyszko 2019-12-20 15:26:29

  Może niech się PIP zajmie w końcu Milmexem i tym, że od paru lat nie są nam wypłacane w ogóle wynagrodzenia????!

 • Piotr 2019-12-19 18:27:38

  Bardzo lubię Ukraińców, ale polscy pracodawcy oferują im pracę w szarej strefie za nieco lepsze wynagrodzenie... Tak powstaje dumping płacowy który uderza w polskiego pracownika, który nie chce pracować w szarej strefie bez ubezpieczenia itp. Tylko zmasowane kontrole w firmach małej i średniej wielkości !! Kontrole lotne i powtarzające się, ponieważ szara strefa to "recydywa" !!

 • Jadwiga 2019-12-19 14:10:14

  A czy będą kontrole pod katem zatrudniania na czarno pracowników. należy wysłać inspektorów w miasto i mają wchodzić losowo do małych warsztatów i firm i zapytać stojących przy maszynach , wykonujących pracę,, proszę okazać umowę o pracę,, W trakcie jednej z kontroli u mnie zapytałam inspektora , czy jak szedł przez korytarz i spotkał ludzi w ubraniu roboczym , czy zadał im pytanie o umowę o pracę. Odpowiedź - nie. A dlaczego pytam - odpowiedź - ,, bo tego się nie praktykuje,,. Dlaczego pytam ? - bo to i tak nic nie da. No tak , więcej da kontrolować legalnie działająca firmę , jak się przewertuje wszystkie papiery za 3 lata wstecz to zawsze coś tam się znajdzie i za coś mandat wystawi. Ta instytucja nie spełnia swojej roli absolutnie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA