W poszukiwaniu skutecznych wzorców restrukturyzacyjnych

Czy restrukturyzacja to jedynie redukcje zatrudnienia? Czy restrukturyzować się w czasie kryzysu, czy w czasie koniunktury? Jak restrukturyzujemy się w Polsce? Na te pytania postara się znaleźć odpowiedź badanie dotyczące procesów restrukturyzacyjnych w polskich firmach organizowane przez 2mgroup wraz z Patronami: WNP.pl, Nowym Przemysłem, Nowoczesną Firmą i PKPP Lewiatan.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W poszukiwaniu skutecznych wzorców restrukturyzacyjnych

PODZIEL SIĘ


Autor: 2MGROUP/WNP.PL

wnp.pl

7 sie 2013 13:36


Podczas tegorocznych spotkań biznesowych (m.in. na Forum Gospodarczym w Krynicy, czy "Konferencji Restrukturyzacja"), w dyskusjach wielokrotnie wskazywano brak skondensowanej, dostępnej wiedzy i case studies dotyczących działań restrukturyzacyjnych realizowanych w polskich warunkach w ostatnich latach.

Pojawiały się pytania o ocenę skuteczności różnorodnych narzędzi restrukturyzacji, o innowacyjne bądź najbardziej skuteczne strategie firm starających się dostosować do wyzwań rynkowych i gospodarczych. Odpowiedzi na te pytania znajdą się w raporcie "RESTRUKTURYZACYJNA MAPA POLSKI 2013. Nowe trendy nowe podejścia, nowe narzędzia" jaki ma powstać w wyniku badania ankietowego polskich przedsiębiorstw.

- "Bardzo się cieszę, że trwa takie badanie i powstanie raport. Na polskim rynku wciąż niewiele jest opracowań, które dostarczałyby praktyczną wiedzę, wzorce skutecznego postępowania w trakcie restrukturyzacji w polskich warunkach." - mówi Wojciech Orzech, Dyrektor Zarządzający ENERGA SA (były Wiceprezes Zarządu ENERGA-OPERATOR SA)

- "Jestem zwolennikiem dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Także wśród menedżerów. Sam miałem okazję uczestniczyć w wymianie doświadczeń na szczeblu zarządów dużych organizacji. To bardzo ciekawe doświadczenie, które z jednej strony pozwala korzystać z rozwiązań sprawdzonych w praktyce ("nie wyważamy już otwartych drzwi"), z drugiej otwiera na kreatywne myślenie… Restrukturyzacja to poważne biznesowe przedsięwzięcia obarczone dużym ryzykiem ekonomicznym i społecznym. Dlatego z dużym zainteresowaniem zapoznam się z raportem."

Case study - skuteczna transformacja ENERGA-OPERATOR


Raport z badania będzie pokazywał sukcesy takich firm jak właśnie ENERGA-OPERTOR. Proces restrukturyzacji rozpoczęła w 2009 r., kiedy do władz spółki został powołany nowy Zarząd. Przedsiębiorstwo borykało się z problemami natury ekonomicznej, strukturalnej i zarządczej.

Zarząd postawił przed sobą ambitne cele, które miały przede wszystkim przekształcić ENERGA-OPERATOR w wewnętrznie zintegrowane, efektywne, zdolne do realizacji innowacyjnych projektów przedsiębiorstwo. Zmiany dotyczyły całej firmy i dotykały wszystkich kluczowych obszarów funkcjonowania - począwszy od struktury, przez procesy wewnętrzne i kulturę organizacyjną, ograniczanie kosztów operacyjnych, aż po zmianę modelu biznesowego.

Tym wszystkim zmianom towarzyszyła realizacja największego w historii firmy, wartego ponad 7,5 mld zł programu inwestycyjnego oraz gruntowna poprawa wyników finansowych. Zarząd zdawał sobie sprawę, że po to, aby zmiany były trwałe, niezbędne będzie kształtowanie postaw i zachowań, motywowanie do zaangażowania i sprawna komunikacja z pracownikami.

Cały artykuł czytaj tutaj. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.