×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

W poniedziałek upływa termin wdrożenia dyrektywy ws. warunków pracy

  • Autor: PAP/AKC
  • 1 sie 2022 16:59

W poniedziałek upływa termin, w którym państwa unijne powinny wdrożyć do prawa krajowego dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy. Dyrektywa zapewnia szersze prawa pracownicze i ochronę 182 milionom pracowników w UE - podała Komisja Europejska.

W poniedziałek upływa termin wdrożenia dyrektywy ws. warunków pracy
(fot. Guillaume Perigois/Unsplash)
REKLAMA
  • Nowe przepisy gwarantują pracownikom większą przewidywalność warunków pracy, na przykład w odniesieniu do zadań i czasu pracy.
  • W przepisach ugruntowano również prawo do otrzymywania wystarczająco wcześnie kompletnych informacji na temat istotnych aspektów swojej pracy, takich jak miejsce pracy i wynagrodzenie.
  • Nicolas Schmit, komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych, powiedział, że dyrektywa stanowi bezpośrednią odpowiedź na szybko zmieniającą się rzeczywistość na rynkach pracy.

"Osoby zatrudnione mają prawo do pełniejszych informacji na temat warunków zatrudnienia i do większej przewidywalności w życiu codziennym. Nowe przepisy pomogą zagwarantować wysokiej jakości miejsca pracy i zapewnić stabilność pracownikom oraz umożliwią im zaplanowanie swojego życia" - zaznaczył.

Dyrektywa gwarantuje pracownikom w UE prawo do: bardziej kompletnych informacji na temat zasadniczych aspektów ich pracy, które powinni otrzymać na wczesnym etapie i na piśmie; ograniczenia długości okresów próbnych na początku pracy do sześciu miesięcy; bycia informowanym z odpowiednim wyprzedzeniem, kiedy trzeba będzie wykonać pracę (dotyczy to zwłaszcza pracowników o nieprzewidywalnym harmonogramie pracy i pracy na żądanie); skutecznych środków zapobiegających nadużywaniu tzw. umów zerogodzinowych (gdy pracodawca nie jest zobowiązany do zapewnienia pracownikowi minimalnej liczby godzin pracy); otrzymywania pisemnych odpowiedzi na wnioski o przeniesienie na inne, bardziej bezpieczne stanowisko pracy; bezpłatnych obowiązkowych szkoleń związanych z wykonywaną pracą, o ile pracodawca ma obowiązek takie szkolenia zapewnić.

Czytaj też: Polska zanotowała w czerwcu drugą najniższą stopę bezrobocia w UE

Państwa członkowskie były zobowiązane do poniedziałku dokonać transpozycji dyrektywy do prawa krajowego.

Europejski filar praw socjalnych wymienia "bezpieczne i elastyczne zatrudnienie" oraz "informacje o warunkach zatrudnienia i ochronę w przypadku zwolnień" jako podstawowe zasady sprawiedliwych warunków pracy. Filar przewiduje, że pracownicy mają prawo otrzymać w momencie nawiązania stosunku pracy pisemną informację o swoich prawach i obowiązkach wynikających ze stosunku pracy, w tym w trakcie okresu próbnego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W poniedziałek upływa termin wdrożenia dyrektywy ws. warunków pracy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA