W ponad połowie krajów UE Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy

Zgodnie z danymi CBOS, 56 proc. Polaków uczestniczy w wielkopiątkowej liturgii. Mimo tego, polscy pracownicy muszą spędzić ten dzień w pracy. Czy podobnie wygląda sytuacja w innych krajach Unii Europejskiej?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W ponad połowie krajów UE Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk/ mat. pras.

31 mar 2015 13:59


Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy w więcej niż w połowie krajów Unii Europejskiej. W 2015 roku, tego dnia nie będą pracować obywatele 15 z 28 krajów członkowskich: Austriacy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy, Szwedzi i Brytyjczycy.

Czytaj też: Coraz krócej pracujemy na wielkanocne wydatki. Średnio 2,5 dnia

Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że w większości krajów UE Wielki Piątek wypada w tym roku 3 marca. Jednak w krajach prawosławnych takich jak Bułgaria i Cypr będzie to miało miejsce tydzień później, tj. 10 kwietnia.

Czytaj też: Na Wielkanoc do Rzymu. Gdzie jeszcze odpoczywają Polacy?

Na przygotowanie Świąt Wielkanocnych jeszcze więcej czasu będą mieli Duńczycy i Hiszpanie, gdzie również Wielki Czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Z kolei w Poniedziałek Wielkanocny na odpoczynek mogą sobie pozwolić obywatele aż 23 krajów należących do Unii Europejskiej. Tylko w Chorwacji, Estonii, Grecji, Portugalii oraz na Malcie jest to dzień pracujący.

* Artykuł został opracowany przez Sedlak&Sedlak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.