PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

W Pomorskiem ponad 20 tys. cudzoziemców z zezwoleniem na pobyt długoterminowy

  • Autor: PAP/AO
  • 18 wrz 2019 21:05

Liczba cudzoziemców posiadających wydane w województwie pomorskim ważne zezwolenia na pobyt długoterminowy przekroczyła 20 tys. osób - poinformował w środę Urząd do Spraw Cudzoziemców. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy.

W Pomorskiem ponad 20 tys. cudzoziemców z zezwoleniem na pobyt długoterminowy
Dominujący powód przyjazdu do Polski to podjęcie pracy (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Jak poinformował w komunikacie UdSC, spośród 20 tys. cudzoziemców posiadających wydane w województwie pomorskim ważne zezwolenia na pobyt długoterminowy najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy, a dominującym typem migracji są migracje czasowe związane z chęcią podjęcia pracy.

Według danych urzędu do głównych grup cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt zarejestrowane w województwie pomorskim należą obywatele Ukrainy - 10,3 tys. osób; Białorusi - 1,6 tys. osób, Rosji - 1 tys. osób, Niemiec - 960 osób, Indii - 500 osób, a największy wzrost zanotowano w ostatnich latach wśród obywateli Ukrainy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak zaznaczono w komunikacie, w województwie pomorskim około 57 proc. cudzoziemców posiadających zezwolenia na pobyt to osoby od 20. do 39. roku życia, a od 40 do 59 lat ma prawie 24 proc. cudzoziemców. Według danych urzędu przeważają mężczyźni, których jest 12,2 tys. w porównaniu do 8 tys. kobiet.

58 proc. posiadanych przez obcokrajowców wydanych w województwie pomorskim ważnych zezwoleń na pobyt długoterminowy to zezwolenia na pobyt czasowy - maksymalnie do 3 lat; zezwolenia na pobyt stały to 18 proc. dokumentów, a zarejestrowany pobyt obywatela UE to 17 proc.

"W całej Polsce ważne zezwolenia na pobyt posiada obecnie prawie 416 tys. cudzoziemców. Najwięcej z nich przebywa w województwie mazowieckim, gdzie swój pobyt zarejestrowało 119 tys. osób. Kolejnymi najpopularniejszymi regionami wśród obcokrajowców są województwa: małopolskie (43 tys. osób), dolnośląskie (33 tys.) oraz wielkopolskie (33 tys.)" - napisano w komunikacie UdSC. Urząd podkreśla, że dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz.

Czytaj także: W Krakowie okrągły stół w sprawie zatrudniania cudzoziemców

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: W Pomorskiem ponad 20 tys. cudzoziemców z zezwoleniem na pobyt długoterminowy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • KATIA 2019-09-19 21:15:18

    BRAKUJE RĄK DO PRACY , WIĘC KAPITALIŚCI , NAJCZĘŚCIEJ BYLI - UBECY , NACISKAJĄ ŻEBY SPROWADZAĆ TANICH ROBOTNIKÓW ZAGRANICZNYCH . DOBRZE , ŻE NIE TRZEBA IM PŁACIĆ ZASIŁKÓW JAK UCHODŹCOM , LECZ NA SWE UTRZYMANIE - PRACUJĄ

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA