W Polsce potrzebny jest nowy, chudszy Kodeks pracy. Ten ma 40 lat

Za napisaniem Kodeksu pracy od nowa opowiedziała się niedawno Główna Inspektor Pracy Iwona Hickiewicz. O potrzebie zmian mówią także organizacje pracodawców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Polsce potrzebny jest nowy, chudszy Kodeks pracy. Ten ma 40 lat

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl (Karolina Mózgowiec, JK)

10 gru 2014 7:18


Jak wyjaśnia ekspertka Pracodawców RP Wioletta Żukowska, projekt nowego Kodeksu pracy już istnieje. Komisja kodyfikacyjna działająca od 2002 r., po czterech latach wypracowała dwa projekty: Kodeks pracy indywidualny i zbiorowego prawa pracy. Można je znaleźć na stronach internetowych resortu pracy.

Jak wyjaśnia, nie udało się ich uchwalić. Przyczyn doszukuje się w składzie komisji kodyfikacyjnej, w której dominowali profesorowie i zabrakło wśród nich ekspertów-praktyków.

Jaki powinien być nowy Kodeks pracy?

Ekspertka uważa, że najwyższy czas skończyć prace kodyfikacyjne i trzeba uchwalić nowy kodeks. Tyle, że zdecydowanie chudszy, bo ten obowiązujący jest przeregulowany, zawierający zbyt dużo szczegółowych regulacji.

Czytaj też: Kodeks Pracy z zakazem mobbingu. Tak proponuje TR

Zamiast Kodeksu, układy zbiorowe

Wyjaśnia, że odchudzenie przyczyni się do rozwoju dialogu autonomicznego w firmach. –Takimi małymi kodeksami dla firm mogłyby stać się porozumienia i układy zbiorowe pracy - wyjaśnia. Po to aby pracodawca w dialogu z pracownikami mógł ustalać warunki pracy.

Jak zauważa ekspertka, nowy Kodeks pracy powinien bardziej uwzględniać specyfikę małych i średnich firm. Przypomina, że obecnie obowiązujący powstawał w czasach dominacji wielkich firm, zatrudniających nie raz tysiące osób.

Tymczasem mikrofirmy często nie stać na prowadzenie rozbudowanej ewidencji i sprawozdawczości.

Czytaj też: Pracodawcy RP: mniej kodeksu pracy, więcej układów zbiorowych

Proponuje się też, aby pracodawca zatrudniający do 20 osób nie musiał uzasadniać wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony.

Ekspertka podkreśla, że Kodeks powinien być napisany prostym, zrozumiałym językiem, powinien zawierać normy o charakterze generalnym.

W Niemczech ok. 80 proc. norm określających stosunki pracy zawierają umowy zbiorowe, w Polsce jest to tylko 20 procent.

Obowiązujący w Polsce Kodeks pracy ma już 40 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.