PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

W 2018 roku produkcja prawa mocno wyhamowała. Ale nie w podatkach

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 27 lut 2019 11:30

W 2018 r. w życie weszło 14,6 tys. stron nowych aktów prawnych, czyli aż o 46 proc. mniej niż rok wcześniej. W podatkach było przeciwnie. 2018 był jednym z najbardziej chwiejnych pod względem prawa podatkowego od początków transformacji. Takie wnioski płyną z najnowszego "Barometru stabilności otoczenia prawnego w polskiej gospodarce", który cyklicznie przygotowuje firma audytorsko-doradcza Grant Thornton.

 W 2018 roku produkcja prawa mocno wyhamowała. Ale nie w podatkach
Adobe Stock
REKLAMA
  • Niejasne, niespójne i często zmieniające się przepisy prawa to jedna z najistotniejszych barier wpływających na prowadzenie firm.
  • Z opublikowanego właśnie (27 lutego) "Barometru stabilności otoczenia prawnego w polskiej gospodarce" wynika, że w 2018 r. weszło w życie aż o 46 proc. mniej nowych aktów prawnych niż rok wcześniej.
  • Ale skala produkcji prawa i tak jest ogromna. Żeby przeczytać wszystkie nowe akty prawne, w 2018 r. trzeba było poświęcić na to 1h 57min każdego dnia roboczego. Co więcej, najczęściej zmieniały się przepisy dotyczące podatków, a to z perspektywy przedsiębiorców nie jest dobre.

Stabilność prawa to jeden z warunków długotrwałego rozwoju gospodarczego. Nadmierna zmienność regulacji nie tylko utrudnia firmom działalność oraz naraża je na kary i grzywny, ale też zniechęca je do inwestowania. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych przez Konfederację Lewiatan.  Pracodawcy zapytani o bariery, które najbardziej utrudniały prowadzenie działalności gospodarczej w 2017 roku najczęściej wymieniali: rosnące koszty zatrudniania pracowników (95 proc.) a zaraz za nimi niejasne lub niespójne przepisy podatkowe (93 proc.) oraz przepisy prawa dotyczące działalności gospodarczej (91 proc.).

Również badanie Związku Przedsiębiorców i pracodawców pokazuje, że niestabilność prawa jest uznana za główną barierę utrudniającą prowadzenie firm w Polsce. Aż 72 proc. przedsiębiorców wskazało na ten problem. - Wciąż zmieniające się prawo, zdecydowanie nie sprzyja przedsiębiorcom. Osoba prowadząca własną firmę, aby być na bieżąco z przepisami, powinna przeznaczać aż 4 godziny dziennie na ich lekturę! To jest nie do przyjęcia. Nie można rozwijać swojej firmy będąc jednocześnie osobą zarządzającą, prawnikiem i księgowym. W tym zakresie powinna nastąpić radykalna zmiana - wielokrotnie podkreślał Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W 2018 roku produkcja prawa mocno wyhamowała. Ale nie w podatkach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA