×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Uwaga, wraca ważny obowiązek pracodawcy. Pracownik nie musi o tym pamiętać

 • KDS
 • 4 maj 2022 12:10

Pandemia powoli zostaje za nami, a to oznacza powrót do obowiązujących przed nią przepisów. Po odwołaniu przez rząd stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego Covid-19 pracodawcy, którzy skorzystali z możliwości zawieszenia kierowania do lekarzy medycyny pracy podczas pandemii, będą mieli obowiązek wysłać pracowników na badania okresowe.

Uwaga, wraca ważny obowiązek pracodawcy. Pracownik nie musi o tym pamiętać
Wystawianie skierowań na badania okresowe pracowników jest obowiązkiem każdego pracodawcy (fot. Unsplash/National Cancer Institute)
REKLAMA

Wystawianie skierowań na badania okresowe pracowników jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Jednak w związku z pandemią Covid-19 został on zawieszony do czasu odwołania stanu epidemii. Od marca 2020 roku pracodawcy nie muszą więc wystawiać skierowań do lekarzy medycyny pracy.

Sytuacja wróci do normy w momencie, kiedy oficjalnie ogłoszone zostanie odwołanie stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego. Wówczas każdy, kto nie wykonał badan okresowych, będzie miał na to około pół roku (180 dni). W poniedziałek 16 maja pierwszy z tych dwóch kroków do pożegnania pandemii na stałe i powrotu do obowiązujących przed nią przepisów zostanie wykonany. Wtedy zniesiony zostaje stan epidemii w Polsce, zastępuje go stan zagrożenia epidemicznego.

- Należy pamiętać, że o ile badania okresowe nie są chwilowo obowiązkowe, pracodawcy wciąż muszą kierować swoich pracowników na badania kontrolne po ich dłuższej nieobecności z powodu choroby. Konieczne są także badania przy zatrudnieniu nowego pracownika, a także w innych szczególnych sytuacjach, które reguluje Kodeks pracy – podkreśla Teresa Domańska, dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych w TU Zdrowie.

Czytaj więcej: Majówka nie dla każdego. Kłopoty z urlopem mogą być także latem

Zgodnie z Kodeksem Pracy każdy pracownik obowiązkowo powinien poddawać się wstępnym, kontrolnym i okresowym badaniom zleconym przez lekarza medycyny pracy. Skierowanie na takie badania wydaje pracodawca i pokrywa ich koszty. Co ważne – powinny się one odbyć w godzinach pracy, a zatrudniony jest wówczas zwolniony ze swoich obowiązków. Jeśli pracownik odmówi poddania się badaniom, łamie podstawowe obowiązki wyznaczone przez Kodeks Pracy i może to poskutkować rozwiązaniem umowy bez wypowiedzenia.

- Pracownik nie musi pamiętać i wiedzieć o tym, w jakich sytuacjach powinien udać się do lekarza medycyny pracy. Wszelkich terminów i obowiązków w tym zakresie pilnuje pracodawca i to on odpowiada za ewentualne niedopełnienie obowiązku wystawienia skierowania pracownikowi. Aby ułatwić pracodawcom administrowanie dostępem do świadczeń z zakresu medycyny pracy, TU Zdrowie uruchomiło Panel Medycyny Pracy dostępny w w Panelu Ubezpieczającego – dodaje Teresa Domańska.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (20)

Do artykułu: Uwaga, wraca ważny obowiązek pracodawcy. Pracownik nie musi o tym pamiętać
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Janus. 2022-05-06 14:42:37

  Lekarz Medycyny Pracy to fikcja. Tylko kasa.

 • Anna 2022-05-06 13:46:55

  W mojej pracy nie pozwalają robić badań w czasie pracy. Jak to Wyegzekwować?

 • Beata 2022-05-06 07:58:58

  Ta cała medycyna pracy to niepotrzebne obciążenie dla pracodawcy. Brakuje endojrynologow, pediatrow, chirurgów naczyniowych itp. ale nie lekarzy medycyny pracy.

 • Toja 2022-05-05 20:53:10

  Zwykła reklama ten artykuł. A co ze stanem zagrożenia epidemicznego?

  • Zofia 2022-05-06 05:54:31

   Czytać ze zrozumieniem! Badania będą po ogłoszę końca pandemi. Trudne do zrozumienia?

   • Yryeyeey 2022-05-06 13:45:33

    Aż kłuję w oczy!

   • Ela 2022-05-13 08:48:47

    Tak, trudne, bo artykuł wprowadza w błąd. Badania trzeba będzie zrobić w ciągu 6 miesięcy po odwołaniu stany zagrożenia epidemicznego, a nie pandemii Przynajmniej takie stanowisko jest na stronie PIPu.

 • Beata 2022-05-05 20:12:02

  u nas w pracy to nie wiemy co to jest 😅

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA