×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Uwaga na kontrole. Inspekcja Pracy zyskała nowe uprawnienia

 • jk
 • 6 cze 2022 13:34

Państwowa Inspekcji Pracy zyskała nowe uprawnienia. Będzie mogła ścigać za nakłanianie pracowników do rezygnacji z oszczędzania w PPK (Pracowniczych Planach Kapitałowych).

Uwaga na kontrole. Inspekcja Pracy zyskała nowe uprawnienia
Inspekcja Pracy będzie mogła ścigać za nakłanianie pracowników do rezygnacji z oszczędzania w PPK (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Ustawa z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 wprowadziła nowe uprawnienia dla Państwowej Inspekcji Pracy.

Dotychczas do kompetencji Państwowej Inspekcji Pracy nie należało ściganie wykroczeń polegających na nakłanianiu osób zatrudnionych do rezygnacji z oszczędzania w Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Nowelizacja przyznaje jej takie uprawnienie.

Kolejna zmiana dotyczy możliwości prowadzenia przez PIP kontroli w zakresie PPK podmiotów zatrudniających, które nie są pracodawcami, np. zleceniodawców.

- Powierzenie PIP kontroli tych podmiotów jest konieczne dla zachowania równego traktowania wszystkich podmiotów zatrudniających - tłumaczą przedstawiciele PFR Portal PPK.

Zmiany weszły w życie 4 czerwca 2022 r.

Kary za łamanie przepisów

Warto przypomnieć, że w ustawie o PPK widnieje zapis nakładający na pracodawców w jakikolwiek sposób nakłaniających pracowników do rezygnacji z PPK karę grzywny.

- Kto, jako podmiot zatrudniający albo osoba upoważniona do działania w imieniu podmiotu zatrudniającego lub działająca z inicjatywy tego podmiotu, nakłania osobę zatrudnioną lub uczestnika PPK do rezygnacji z oszczędzania w PPK, podlega karze grzywny w wysokości do 1,5 proc. funduszu wynagrodzeń u danego podmiotu zatrudniającego w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego - możemy przeczytać.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (26)

Do artykułu: Uwaga na kontrole. Inspekcja Pracy zyskała nowe uprawnienia
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Ilga 2022-06-08 21:09:37

  Absolutnie nie powinien żaden pracodawca nakłaniać do tego, ay pracownik zrezygnował. To musi być wybór pracownika i tylko jego. Tym bardziej że, jak widać ppk sa bardzo opłacalna formą odkładania pieniędzy.

 • Yupo 2022-06-08 10:44:21

  I bardzo dobrze obszyty mają się czego bać bo dziś są bez karni

 • Magnes 2022-06-07 17:33:56

  Przecież ta PIP to śmiech na sali jak ma się układy. Żadna poważna instytucja. Byli niedaleko mnie na kontroli w jednym sklepie, gdzie właścicielka nie rejestruje pracowników, nie każe włączać ogrzewania, bo to kosztuje, po sklepie latają myszy no a inspektor nie zauważył żadnych nieprawidłowości... To jest Inspekcja pracy mająca bronić też praw pracownika??

 • Zeus 2022-06-07 15:20:59

  Przecież to ludzie nie chcą brać udziału w tym cyrku. Nie spotkałem się z tym, aby jakiś pracodawca oficjalnie zniechęcał to tego chorego pomysłu. Gdyby nieudacznicy z PiS poszli po rozum do głowy, to można byłoby zbudować taki filar podobny do tego, który działa w Norwegii, tzw. ferienpengen. Tylko, że w Norwegii pracodawcy ani rząd nie okrada obywateli.

 • Robotnik 2022-06-07 15:11:43

  Z czego oszczędzać jak zarabia się pensję oscylującą na poziomie najniższej krajowej+to co się wyharuje w nadgodzinach .

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA