PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Utrata pracy na skutek niewypłacalności pracodawcy. Będzie łatwiej odzyskać pieniądze

  • Autor: PAP/JS
  • 20 cze 2017 20:04

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zarekomendowała przyjęcie projektu nowelizacji ustawy zakładającej przyspieszenie pomocy finansowej dla pracowników, którzy stracili pracę wskutek niewypłacalności pracodawcy.

Utrata pracy na skutek niewypłacalności pracodawcy. Będzie łatwiej odzyskać pieniądze
Stanisław Szwed (fot.twitter.com/Stanislaw_Szwed)
REKLAMA

• MRPiPS proponuje też, by przy wypłacie świadczeń podstawę stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie obowiązujące w dniu złożenia wykazu lub wniosku o wypłatę świadczeń.

•  Według MRPiPS, dzięki zmianom ochroną roszczeń pracowniczych zostaną objęte również osoby zatrudnione u pracodawcy, takie jak: małżonek pracodawcy, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 

Projekt przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt noweli przedstawił w czasie obrad komisji wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed. Zwrócił uwagę, że projekt nowelizacji ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy o kosztach sądowych zakłada m.in. przyspieszenie udzielania pomocy finansowej pracownikom, którzy w przypadku faktycznego zaprzestania działalności przez pracodawcę zostali pozbawieni pracy i świadczeń związanych z zatrudnieniem.

W projekcie zdefiniowano bardziej szczegółowo pojęcie faktycznego zaprzestania działalności - doprecyzowano przypadki, w których będzie możliwa wypłata zaliczek na poczet niezaspokojonych przez pracodawcę roszczeń pracowniczych.

Propozycja zakłada też rozszerzenie katalogu świadczeń, które przysługują pracownikom w przypadku niewypłacalności pracodawcy, oraz wydłużenie tzw. okresów referencyjnych, uprawniających do uzyskania świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Nowe rozwiązania mają m.in. umożliwić wypłatę należnego pracownikowi ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy nie tylko za rok, w którym ustał stosunek pracy, ale również za rok poprzedzający. Według projektodawców, wypłata świadczenia związanego z ekwiwalentem za urlop wypoczynkowy będzie możliwa również w sytuacji, gdy stosunek pracy ustał nie później niż 4 miesiące po dacie niewypłacalności.

Projekt noweli zakłada wydłużenie tzw. okresów referencyjnych (odniesienia) między rozwiązaniem stosunku pracy a datą niewypłacalności pracodawcy - z 9 do 12 miesięcy. MRPiPS liczy, że dzięki tej zmianie zostaną objęte ochroną osoby, w których przypadku uprawnienie do świadczenia nie mieściło się w przyjętych dotychczas okresach referencyjnych. Zmiana ta spowoduje również rozszerzenie ochrony roszczeń pracowniczych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Utrata pracy na skutek niewypłacalności pracodawcy. Będzie łatwiej odzyskać pieniądze

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • zbyszko 2017-06-22 02:09:52

    No proszę, to oddajcie nam pracownikom Milmex systemy Komputerowe pieniądze za te 3 lata kiedy pracowaliśmy za darmo, a ministrowie i urzędy mieli to gdzieś...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA