PARTNERZY PORTALU

Ustawę o fundacji rodzinnej czeka jeszcze sporo poprawek

  • Autor: PAP/JP
  • 10 sty 2023 15:45

Senatorowie z Komisji Ustawodawczej zaproponowali we wtorek kilkadziesiąt poprawek do ustawy o fundacji rodzinnej, w większości o charakterze legislacyjnym. Zapowiedzieli, że kolejne poprawki zgłoszą podczas posiedzenia plenarnego Senatu.

Ustawę o fundacji rodzinnej czeka jeszcze sporo poprawek
Senatorowie zaproponowali we wtorek kilkadziesiąt poprawek do ustawy o fundacji rodzinnej (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • We wtorek senacka Komisja Ustawodawcza rozpatrywała ustawę o fundacji rodzinnej, którą uchwalił w grudniu Sejm.
  • Powołuje ona nową instytucję, jaką będzie fundacja rodzinna.
  • Fundacja taka ma pomóc firmom rodzinnym kontynuować prowadzenie biznesu w perspektywie dłuższej niż jedno pokolenie.

Jak podkreślała podczas wtorkowych obrad komisji wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska wprowadzenie przepisów o fundacji rodzinnej ma zapewnić polskim firmom stabilne działanie pomimo śmierci lub przejścia na emeryturę właściciela. Według niej obecnie tylko ok. 8 proc. polskich firm rodzinnych ma już ustaloną sukcesję.

W trakcie posiedzenia komisji senatorowie jednogłośnie przyjęli blok 59 poprawek o charakterze legislacyjnym, które - jak wyjaśnił przewodniczący Komisji Ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski - "mają pełną akceptację strony rządowej, są uzgodnione z Biurem Legislacyjnym (BL), partnerami społecznymi". Przedstawiciel senackiego Biura Legislacyjnego zaznaczył, że ustawa nie budzi zastrzeżeń natury konstytucyjnej. "Te poprawki zmierzają do tego, żeby ta ustawa od strony techniczno-legislacyjnej była najlepszym aktem na ile to możliwe" - wyjaśnił.

Czytaj też: Będą nowe urlopy i nie tylko. Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy

Senator Kwiatkowski zgłosił też blok pięciu poprawek o charakterze doprecyzowującym, które w imieniu strony rządowej zaaprobowała wiceszefowa MRiT. Również one zostały przyjęte przez członków komisji jednogłośnie.

Pierwsza poprawka odnosi się do art. 6 - chodzi - jak tłumaczył przedstawiciel BL - "o precyzyjne wskazanie, że przepis ustępu 1 pkt. 1 nie dotyczy praw wynikających z przystąpieniu do podmiotów, o których mowa w ustępie 1 pkt. 3 i uczestnictwa w tych podmiotach oraz składników mienia, o których mowa w ust. 1 pkt 4".

Poprawka 2 odnosi się do art. 25. "Proponuje się dodanie ustępu 4, który przesądzi, że zmiana statutu będzie skuteczna wówczas, jeżeli stosowny wpis zostanie dokonany w rejestrze fundacji rodzinnych" - wyjaśniło BL.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ustawę o fundacji rodzinnej czeka jeszcze sporo poprawek

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA