Ustawa ws. osób wracających z urlopu wychowawczego - do prezydenta

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS, która wprowadza korzystniejsze zapisy przy ustaleniu podstawy wymiaru kapitału początkowego dla osób wracających z urlopów wychowawczych zostanie skierowana do podpisu prezydenta - zdecydowali w piątek senatorowie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ustawa ws. osób wracających z urlopu wychowawczego - do prezydenta

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 lip 2013 15:46


Za przyjęciem ustawy bez poprawek zagłosowało 85 senatorów; nie było głosów za odrzuceniem ustawy; nikt nie wstrzymał się od głosu.

Ustawa wprowadza korzystniejsze zasady ustalania kapitału początkowego w przypadku osób, które przed 1 stycznia 1999 r. korzystały z urlopu wychowawczego i w związku z tym przepracowały tylko część roku kalendarzowego. Wskaźnik wysokości wynagrodzenia za ten rok jest obniżony, bo do jego ustalenia przyjmuje się przeciętne wynagrodzenie z całego roku, co obniża wysokość kapitału początkowego, a w przyszłości emerytury.

Ustawa wprowadza zasadę, zgodnie z którą jeżeli w okresie wskazanym do ustalenia podstawy wymiaru kapitału początkowego znajduje się rok kalendarzowy, w którym ubezpieczony przebywał na urlopie wychowawczym i dlatego pozostawał w ubezpieczeniu jedynie przez cześć miesięcy tego roku, to do obliczenia stosunku wynagrodzenia uzyskanego w tym roku do przeciętnego wynagrodzenia, przyjmowana byłaby kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia odpowiednia do liczby miesięcy lub dni, w których ubezpieczony pozostawał w ubezpieczeniu, a nie z całego roku.

Organ rentowy będzie przeliczał kapitał początkowy z uwzględnieniem nowych przepisów na wniosek osoby uprawnionej, a jeżeli nie wystąpi ona z takim wnioskiem - przy obliczaniu wysokości emerytury.

Projekt zmian w tej sprawie przygotowali posłowie klubu SLD.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.