Ustawa o związkach zawodowych spełnia oczekiwania pracodawców i związkowców?

Od 1 stycznia 2019 r. będzie obowiązywać nowa ustawa o związkach zawodowych. Zapytaliśmy przedstawicieli pracodawców i związkowców, jak oceniają zmiany.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ustawa o związkach zawodowych spełnia oczekiwania pracodawców i związkowców?

  • 25 lipca 2018 r. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o związkach zawodowych.
  • Związkowcy pozytywnie oceniają poszerzenia prawa do koalicji.
  • Pracodawcy obawiają się jednak, że wprowadzenie możliwości koalicyjnej dla wszystkich pracowników i samozatrudnionych może wprowadzić chaos.
  • Zmiana, która z kolei nie budzi zachwytu związkowców, dotyczy podwyższenia progu reprezentatywności.

Zgodnie z nową ustawą prawo do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych zostanie przyznane osobom wykonującym pracę zarobkową, bez względu na formę umowy. Do związków będą mogli więc przystąpić pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy-zlecenia, umowy o dzieło, a nawet samozatrudnieni. 

– Konfederacja Lewiatan od początku opowiadała się za realizacją celu, tj. rozszerzeniem prawa koalicji, ale na podstawie prostej nowelizacji ustawy. Warto przypomnieć, że ten sposób uregulowania wskazanej kwestii aprobowała także misja Międzynarodowej Organizacji Pracy w 2014 roku. Niestety w noweli rząd wymyślił szczególne uprawnienia i ochronę dla niepracowniczych funkcjonariuszy związkowych. Zrównując uprawnienia funkcjonariuszy związkowych bez precyzyjnej definicji prawa koalicji i uprawnień związkowców ze statusem niepracowniczym nałożono na pracodawców nowe zobowiązania, ale bez instrumentu właściwej kontroli. W ten sposób pracodawca będzie płacił za etaty związkowe czy chronił zatrudnienie także w przypadkach tworzenia związku przez przypadkowych lub tylko sezonowych pracowników. Taka sytuacja tylko pogorszy stosunek pracodawców do ochrony związkowej - zamiast wzmacniać dialog, może sprzyjać nadużyciom prawa. Na pewno źle wpłynie na wzajemne relacje. Pracodawcy jednym głosem powtarzali te zarzuty przez dwa lata wyjątkowo długiego procesu legislacyjnego w RDS, a potem w Parlamencie. Niestety bez skutku – ocenia prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Również Zbigniew Żurek, ekspert BCC, ma sporo wątpliwości – obawia się, że wprowadzenie możliwości koalicyjnej dla wszystkich pracowników może wprowadzić chaos i bałagan.

– Umowa o pracę jest jasna, czytelna i nie do podważenia. W przypadku umów cywilnoprawnych trudno będzie uzyskać wiarygodność. Umowę-zlecenie można dzisiaj podpisać, a jutro zerwać. Obawiam się, że ta zmiana może przynieść więcej szkód niż pożytku. Czas pokaże, jak będzie. W tym momencie trudno jednoznacznie ocenić tę zmianę – wskazuje Żurek.

 

Samozatrudnieni w związkach zawodowych

CZYTAJ DALEJ »

Pobierz PLIKI DO POBRANIA

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.