Ustawa o związkach zawodowych: Konsultacje będą dłuższe

Konsultacje społeczne w sprawie ustawy o związkach zawodowych będą trwały dłużej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ustawa o związkach zawodowych: Konsultacje będą dłuższe

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

21 kwi 2016 11:48


Głównym tematem posiedzenia zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. prawa pracy oraz zespołu RDS ds. rozwoju dialogu społecznego, które odbyło się we wtorek (19 kwietnia) był projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw, który Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej skierowała do konsultacji społecznych.

Podstawowym celem projektowanej nowelizacji ustawy jest rozszerzenie zakresu podmiotowego prawa do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych.

Czytaj też nasz wywiad z Dorotą Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych: To nie my blokujemy młodym dostęp do związków, ale polskie prawo

Zaproponowano też zmiany w przepisach dotyczących m. in. reprezentatywności organizacji związkowych, doraźnej czynności związkowej, weryfikacji liczebności zakładowej organizacji związkowej.

Przedstawiciele związków zawodowych poprosili o wydłużenie okresu konsultacji ustawy o związkach zawodowych. Przedstawiciele rządu przychylili się do tej prośby.

Tematem drugiej części spotkania był projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej prawa pracy. W skład Komisji wejdzie łącznie 14 osób: siedmiu przedstawicieli związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz siedmiu przedstawicieli rządu.

Projekt przewiduje, że Komisja rozpocznie prace 1 września 2016 r. Dwa projekty nowych kodeksów: indywidualnego i zbiorowego prawa pracy zostaną przygotowane w okresie 18 miesięcy, aby mogły być uchwalone jeszcze w tej kadencji Sejmu. Strona społeczna pozytywnie odniosła się do przedmiotowego rozporządzenia

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.