Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty podpisana

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, podpisana została ustawa o zawodzie terapeuty. Reguluje ona m.in. kwestie kształcenia, samorządu zawodowego i odpowiedzialności zawodowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty podpisana

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

27 paź 2015 17:09


- Naczelnym celem regulacji jest zabezpieczenie właściwej jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych poprzez uregulowanie kwalifikacji niezbędnych do wykonywania zawodu fizjoterapii - wskazano w komunikacie zamieszczonym na stronie Kancelarii Prezydenta we wtorek, 27 października.

Obecnie działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych może założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

Ustawa stanowi, iż zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym. Określa szczegółowo wymagania, jakie musi spełniać osoba, która ma prawo wykonywać ten zawód oraz wprowadza Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów.

W myśl ustawy, wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega m.in. na diagnostyce funkcjonalnej pacjenta: kwalifikowaniu, planowaniu i prowadzeniu fizykoterapii oraz kinezyterapii, a także na dobieraniu do potrzeb pacjenta wyrobów medycznych.

Regulacja przewiduje, że fizjoterapeuta ma prawo wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta i do uzyskania od podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych informacji o jego stanie zdrowia.

Kontrowersje wokół ustawy

Ustawa wprowadza regulacje, zgodnie z którymi osoby które po 1 października 2017 r. rozpoczną studia w zakresie fizjoterapii będą obowiązane do odbycia 6-miesięcznej praktyki po ukończeniu studiów oraz do złożenia Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego, by zostać wpisane do Rejestru Fizjoterapeutów.

Ustawa reguluje powstanie samorządu fizjoterapeutów - do jego zadań należeć będzie m.in. sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu i reprezentowanie fizjoterapeutów.

Ustawa wzbudzała kontrowersje na etapie prac legislacyjnych. O jej niepodpisywanie apelował w ostatnim czasie do prezydenta Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, zaś o podpisanie - Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska.

Związek przekonywał, że nadanie fizjoterapeutom uprawnienia kwalifikacji do leczniczych zabiegów fizjoterapii i ich stosowania, bez chociażby wstępnej diagnostyki lekarskiej, może zagrażać zdrowiu, a w skrajnych przypadkach życiu pacjentów.

Stowarzyszenie twierdziło, że brak ustawy doprowadził do zapaści w systemie usług rehabilitacji w Polsce. Podnosiło m.in., że obecnie ok. 1700 lekarzy ze specjalnością rehabilitacji medycznej zajmuje się zlecaniem zabiegów w ponad 5 tys. podmiotów leczniczych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

IK 2015-12-09 15:42:18

Witam, chciałabym dowiedzieć się jednej rzeczy. ukończyłam studia magisterskie na kierunku fizjoterapia w 2012 r, w zawodzie pracowałam przez 1,5 roku do maja 2011 r. W związku z nową ustawą czy posiadam jeszcze prawo do wykonywania zawodu???

Mirek 2015-10-29 11:40:35

Teraz trzeba też będzie uważać, bo fizjoterapeuta fizjoterapeucie nie jest równy fizjoterapeuty.pl/fizjoterapia/fizjoterapeuta-fizjoterapeucie-nierowny.html

Fizjoterapeuta 2015-10-28 10:48:06

Wspaniałe. Skończy się monopol lekarzy teoretyków rehabilitacji medycznej. Poza tym rehabilitacja dotyczy mowy, słuchu i wzroku. Nie wiem kto wymyślił takie określenie tej specjalizacji lekarskiej. Wielu wspaniałym lekarzom tej specjalizacji życzę owocnej współpracy z fizjoterapeutami. Teraz będzie łatwiej dla pacjentow