PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ustawa o pracy na statkach śródlądowych coraz bliżej. Jak pracować będą marynarze?

Na przełomie lutego i marca rząd i Sejm przyjęły ustawę o pracy na statkach żeglugi śródlądowej. Na najbliższym posiedzeniu - 26 i 27 kwietnia -  zajmie się nią senat. W myśl nowych przepisów czas wykonywania pracy na statku żeglugi śródlądowej nie może przekroczyć 14 godzin w ciągu 24 godzin oraz 84 godzin w ciągu 7 dni.

Ustawa o pracy na statkach śródlądowych coraz bliżej. Jak pracować będą marynarze?
Statki śródlądowe przemierzają polskie rzeki i np. jeziora mazurskie. Nowa ustawa będzie regulować, ile na tych jednostkach można pracować (fot.:wikimedia.org/domena publiczna)
REKLAMA

• Nowe regulacje o pracy marynarzy na statkach żeglugi śródlądowej są już blisko podpisu prezydenta.

• W ramach ustawy, którą zaproponował resort gospodarki morskiej, czas wykonywania pracy na statku nie może przekroczyć 14 godzin w ciągu 24 godzin oraz 84 godzin w ciągu 7 dni.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Pracę na statkach żeglugi śródlądowej, w przeciwieństwie do żeglugi morskiej, precyzuje prawo krajowe, a nie np. konwencja międzynarodowa MLC.

Po ponad roku działania Ministerstwo Gospodarki Morskiej zaczyna realizować swoje legislacyjne cele. W marcu udało się przeprowadzić resortowi Marka Gróbarczyka ustawę o czasie pracy na statkach, które będą przemierzać polskie rzeki i kanały.

– Ustawa zakłada, że pozostawanie w gotowości do wykonywania pracy na statku żeglugi śródlądowej będzie wliczane do czasu pracy – poinformował resort. – Ponadto przewiduje ustalenie 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego dla pracodawców – wprowadzenie tak długiego okresu rozliczeniowego pozwoli pracodawcom na elastyczne ustalenie harmonogramu dla pracowników zatrudnionych w sektorze transportu wodnego śródlądowego oraz wprowadzenie limitów czasu pracy dla pracowników w zakresie:

• limitów ogólnych czasu pracy na statku żeglugi śródlądowej, zgodnie z którymi czas wykonywania pracy na statku nie może przekroczyć 14 godzin w ciągu 24 godzin oraz 84 godzin w ciągu 7 dni;

• limitów czasu pracy na statku pasażerskim, zgodnie z którymi czas wykonywania pracy na statku pasażerskim nie może przekroczyć 12 godzin w ciągu 24 godzin oraz 74 godzin w ciągu 7 dni;

• limitów czasu pracy w porze nocnej (od 23.00 do 6.00) na statku żeglugi śródlądowej, zgodnie z którymi czas wykonywania pracy na statku żeglugi śródlądowej nie może przekroczyć 7 godzin w ciągu 24 godzin oraz 42 godzin w ciągu 7 dni.

Zgodnie z oceną resortu, powyższe restrykcje czasu pracy zapewniają odpowiednią liczbę dni odpoczynku dla pracowników zatrudnionych na statkach żeglugi śródlądowej.

Zgodnie z ustaleniami, pracujący na statkach będą podlegać kontroli Państwowej Inspekcji Pracy (PIP).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ustawa o pracy na statkach śródlądowych coraz bliżej. Jak pracować będą marynarze?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA