Ustawa o pracy na morzu: Więcej przywilejów dla marynarzy

Poprawa warunków pracy i życia marynarzy oraz m.in. zwolnienia marynarzy z płacenia podatku dochodowego to cel rządowego projektu ustawy o pracy na morzu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ustawa o pracy na morzu: Więcej przywilejów dla marynarzy

PODZIEL SIĘ


Autor: Praca i zdrowie

10 sie 2015 13:05


Zgodnie z konwencją Polska, jako państwo bandery, jest odpowiedzialna za wykonywanie postanowień Konwencji MLC na polskich statkach; jako państwo pochodzenia marynarza zobowiązuje się do inspekcji i monitorowania usług pośrednictwa pracy marynarzy, a jako państwo portu - do przeprowadzania inspekcji warunków pracy i życia marynarzy na statkach innych bander zawijających do polskich portów.

Umowy o pracę marynarzy będą, jak dotychczas, stałe - zawierane na czas nieokreślony lub na kilkumiesięczne kontrakty (umowy na czas określony) lub na czas podróży morskiej.

Marynarze będą pracować maksymalnie 14 godzin

Maksymalny wymiar czasu pracy marynarzy na statku to 14 godzin w każdym okresie 24-godzinnym oraz 72 godziny w okresie siedmiodniowym. Dla młodocianych normą będzie praca nie dłuższa niż 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.

W projekcie uregulowano kwestie ochrony zdrowia, opieki medycznej, tryb realizacji badań lekarskich oraz zapewnienie opieki medycznej na statku w różnych sytuacjach, np. wykonywania pracy na statku z uszkodzeniem ciała, chorobą lub na wypadek śmierci marynarza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Marynarz 2015-08-19 14:06:44

Zdjęcie mi się nie podoba! Tyle jest super zdjęć z Daru Młodzieży, zaprzysiężenia, innych przedstawiających polskich marynarzy a wy wstawiacie szeregowych amerykańców w BIAŁYCH mundurach w ogóle nie objętych nawet konwencją STCW. Żenada