PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy przestarzała? "Trzeba na nowo określić rolę i zadania PIP"

- Należy podjąć działania, by na nowo określić rolę i zadania PIP oraz wyposażyć inspektorów w narzędzia pozwalające na ich sprawne i skuteczne realizowanie. Bo pracownicy głównie tej skuteczności od inspekcji oczekują - ocenia Roman Giedrojć, Główny Inspektor Pracy.

Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy przestarzała? "Trzeba na nowo określić rolę i zadania PIP"
Obowiązująca ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy pochodzi z 2007 r. (Fot. Fotolia)
REKLAMA

• Obowiązująca od 2007 r. ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy wymaga zmian.

• Rynek pracy zmienia się, a PIP staje przed nowymi wyzwaniami. Tymczasem w opinii Romana Giedrojcia, Głównego Inspektora Pracy przepisy wyznaczające  warunki działania inspekcji nie pasują do obecnej sytuacji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• - Uważam, że w naszym systemie prawnym powinny znaleźć się instrumenty pozwalające inspektorowi pracy w sytuacjach ewidentnych na wydanie decyzji nakazującej przekształcenie umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę - komentuje Giedrojć.

Obowiązująca ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy pochodzi z 2007 r. Jak ocenia Roman Giedrojć, szef PIP wtedy była dobrą ustawą i uwzględniała ówczesne realia społeczno-gospodarcze. Jednak świat nie stoi w miejscu. Zmienia się rynek pracy, środowisko pracy, przybywa nowych form świadczenia pracy związanych z nowoczesnymi technologiami, umożliwiającymi pracę w sposób odmienny od tradycyjnego modelu.

- Na te nowe wyzwania i zjawiska inspekcja pracy musi odpowiadać. Trudno to robić, gdy przepisy wyznaczające jej warunki funkcjonowania nie pasują do otaczającej nas rzeczywistości. Dlatego uważam, że należy podjąć działania, by na nowo określić rolę i zadania PIP oraz wyposażyć inspektorów w narzędzia pozwalające na ich sprawne i skuteczne realizowanie. Bo pracownicy głównie tej skuteczności od inspekcji oczekują – ocenia szef PIP.

Nienadużywanie umów cywilnoprawnych

Z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że pracodawcy nadal nadużywają umów cywilnoprawnych, a także nie przestrzegają przepisów dotyczących minimalnego wynagrodzenia oraz stawki godzinowej. O ile w przypadku stwierdzenia wypłacania pracownikom zbyt niskich stawek kontroler ma prawo wydać nakaz wypłaty należnego wynagrodzenia za pracę w formie decyzji administracyjnej, o tyle przy zmianie form zatrudnienia takiego narzędzia kontrolerzy nie posiadają. Inspektor ma prawo wnieść powództwo do sądu o ustalenie istnienia stosunku pracy, ale to rozwiązanie jest  długotrwałe, pracochłonne i kosztowne. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy przestarzała? "Trzeba na nowo określić rolę i zadania PIP"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Qwerty 2017-08-01 16:20:56

    W Polsce działa ok 2 mln firm. Jakie zatrudnienie musiałoby byc w pip, by wyegzekwować prawo - pytanie do komentujących.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA