Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) wystosowała pismo do posłów. Rektorom nie podoba się poprawka Senatu dotycząca umów o pracę z wykładowcami powoływanymi do sądów i Trybunału Konstytucyjnego.
-
- •18 lip 2018 10:20

Oświadczenie KRASP pojawiło się na stronach Konferencji 17 lipca, kilka dni po tym, jak Senat uchwalił nowelizację Ustawy o szkolnictwie wyższym z czterema poprawkami. W efekcie tego wróci ona do Sejmu, nim trafi do podpisu prezydenta. Posłowie jeszcze na przedurlopowym posiedzeniu muszą się nią zająć, by weszła w życie w roku akademickim 2018/2019.
W piśmie rektorów czytamy dokładnie, jaki zapis wzbudził ich zastrzeżenia.
"W związku z przyjęciem 13 lipca 2018 r. przez Senat RP uchwały w sprawie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zawierającej m.in. poprawkę nr 3 w brzmieniu wskazanym w dodanym artykule 121a, Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich zgłasza zdecydowany protest i zwraca się do Sejmu RP z apelem o odrzucenie tej poprawki.
Dodany art 121a (przepis) narzuca uczelniom zakaz rozwiązywania umów o pracę lub zmiany warunków pracy, a także obowiązek przedłużenia na czas nieokreślony zatrudnienia nauczycieli akademickich powołanych na sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego. Gdyby taka poprawka została wprowadzona do ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, naruszałaby ona konstytucyjną zasadę autonomii uczelni, podlegającą szczególnej ochronie, zgodnie z deklarowanymi intencjami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego jako projektodawcy ustawy. Byłaby także niezgodna z zasadami równości nauczycieli akademickich oraz powszechności obowiązywania wymogów wynikających z norm ocen okresowych i założeń polityki kadrowej w uczelniach."


KOMENTARZE (5)