×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Uścińska: 70 proc. wniosków o pomoc w ramach tarczy dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek

  • Autor: PAP/RAF
  • 2 maj 2020 11:27

70 proc. wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek za okres od marca do maja, świadczenia postojowego- 27 proc. wniosków, ulg w opłacaniu składek - 3 proc - mówi Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Uścińska: 70 proc. wniosków o pomoc w ramach tarczy dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek
Prezes ZUS Gertruda Uścińska. (Fot. zus.pl)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Ilu przedsiębiorców zgłosiło się do ZUS o pomoc z tzw. tarczy antykryzysowej?

- Zainteresowanie tarczą jest bardzo duże. Od 1 kwietnia przedsiębiorcy złożyli do ZUS już 1,90 mln wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. Około połowa wniosków jest składana elektronicznie. Jeśli natomiast chodzi o rodzaj wnioskowanej pomocy, najwięcej, bo aż 70 proc. wniosków dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek za okres od marca do maja br. Z kolei świadczenia postojowego dotyczy 27 proc. wniosków, przy czym przeważają tu zdecydowanie osoby samozatrudnione.

Na etapie projektowania uprawnień do tego świadczenia niektórzy obawiali się, że ZUS zostanie zalany wnioskami od fikcyjnych zleceniobiorców, ale widzimy, że nic takiego nie nastąpiło, a świadczenia postojowe wspierają setki tysięcy Polaków w okresie przestoju gospodarczego. Pozostałe 3 proc. wniosków dotyczy ulg w opłacaniu składek, czyli odroczenia terminu opłacenia składek, czy też rozłożenia na raty zaległości składkowej. Co istotne, za ulgi dotyczące należności z bieżącego roku nie pobieramy opłaty prolongacyjnej.

Oprócz skali wpływu wniosków ważne jest także, że ZUS staje na wysokości zadania i szybko rozpatruje te wnioski. Pierwsze świadczenia postojowe zostały wypłacone już 15 kwietnia. Obecnie wypłaty postojowego są realizowane na bieżąco. Do 30 kwietnia wypłaciliśmy już świadczenie postojowe dla prawie 200 tys. osób na łączną kwotę 374 mln zł. Jeśli chodzi o zwolnienie ze składek, to rozpoczęliśmy informowanie przedsiębiorców o sposobie rozliczenia deklaracji za marzec. Również wnioski o ulgę w opłacaniu składek realizujemy na bieżąco.

Tarcza 2.0 przyniosła szereg zmian. Jakie są najważniejsze?

- Najważniejsze zmiany to zniesienie progu przychodu przy postojowym dla samozatrudnionych. Jest również możliwość ponownej wypłaty tego świadczenia. Może ono zostać przyznane maksymalnie trzykrotnie. Warunkiem przyznania kolejnego świadczenia postojowego będzie oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Ponadto uprawnienie do postojowego rozszerzono na zleceniobiorców, którzy zawarli umowę w lutym lub marcu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uścińska: 70 proc. wniosków o pomoc w ramach tarczy dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA