×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Urzędy pracy znów przyznają dotacje. Ale czy to koniec kłopotów?

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej naprawiło błąd, który doprowadził do wstrzymania przyznawania dotacji przez urzędy pracy. Przygotowało nowe rozporządzenia dotyczące m.in. refundacji kosztów wyposażenia czy przyznawania środków na podjęcie działalności na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych.

Urzędy pracy znów przyznają dotacje. Ale czy to koniec kłopotów?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• W Dzienniku Ustaw resort pracy opublikował dwa rozporządzenia, przez brak których funkcjonowanie urzędów pracy było sparaliżowane. 

• - Taki błąd nigdy nie powinien mieć miejsca – komentuje Jerzy Kędziora, przewodniczący Ogólnopolskiego Forum Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy.

• Teraz urzędnicy obawiają się, że firmy, które straciły na braku przepisów, będą wnioskowały o wypłacenie im odsetek. 

 

Po dwóch tygodniach od wejścia w życie nowelizacji związanej z programem „Za życiem” (miało to miejsce 1 lipca), która w urzędach pracy wprowadziła sporo zamieszania, w Dzienniku Ustaw resort rodziny opublikował brakujące rozporządzenia. Brak tych dwóch dokumentów spowodował, że PUP-y w całej Polsce musiały wstrzymać przyznawanie środków na dofinansowanie działalności gospodarczej czy na założenie spółdzielni socjalnej. Nie mogły również podpisywać umów z przedsiębiorcami o refundowanie kosztów wyposażenia stanowisk pracy zatrudnianych przez nich bezrobotnych. Gdy urzędnicy wrócili do pracy po weekendzie (poniedziałek 17 lipca), nowe przepisy już obowiązywały, więc wszystko wróciło do normy. Jednak – jak mówią – pozostał niesmak oraz sporo pracy do nadrobienia.

Czytaj więcej: Nowe przepisy: Dane osobowe w firmach i urzędach będą lepiej chronione

- Dobrze, że ministerstwo w miarę szybko naprawiło swój błąd, ale on nigdy nie powinien mieć miejsca – komentuje Jerzy Kędziora, przewodniczący Ogólnopolskiego Forum Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy. – Nie pierwszy raz zmieniało ustawę, więc urzędnicy chyba byli świadomi, że jeśli uchyla ona pewne rozporządzenia, to powinny się pojawić przepisy precyzujące tę sytuację – dodaje.

O uchyleniu rozporządzeń większość pracowników urzędów dowiedziała się 5 lipca, kiedy resort rodziny skierował do nich pismo, w którym poinformował, że powinni wstrzymać się z podpisywaniem dokumentów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Urzędy pracy znów przyznają dotacje. Ale czy to koniec kłopotów?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA