PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Urzędy pracy będą działać skuteczniej? Szykują się spore zmiany

  • Autor: PAP/EM
  • 28 lut 2017 12:59

• Przygotowywany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt nowej ustawy o rynku pracy będzie gotowy najwcześniej po tegorocznych wakacjach - ocenił wiceminister w tym resorcie Stanisław Szwed.
• Ustawa będzie poświęcona rynkowi pracy oraz zwalczaniu bezrobocia. Zmiany mają poprawić działanie urzędów pracy.

Urzędy pracy będą działać skuteczniej? Szykują się spore zmiany
Choć projekt będzie nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w istocie ma to być nowa ustawa poświęcona rynkowi pracy oraz zwalczaniu bezrobocia (fot. PTWP)
REKLAMA

Nowa ustawa, formalnie będąca nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, ma w założeniu usprawnić działanie urzędów pracy i poprawić skuteczność aktywizacji osób bezrobotnych. Jednym z proponowanych działań ma być np. zniesienie obowiązku profilowania bezrobotnych w urzędach pracy. Resort zaproponuje też przekazanie urzędów pracy z samorządów w gestię administracji rządowej.

Gotowy po wakacjach projekt ma być przedmiotem uzgodnień międzyresortowych, a następnie - jako projekt rządowy - powinien trafić do parlamentu. Pytany, czy jest szansa na wprowadzenie nowych rozwiązań z początkiem przyszłego roku, wiceminister ocenił, że ważniejsze od terminów jest dobre przygotowanie ustawy oraz przygotowanie wszystkich instytucji do jej wdrożenia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Nie zakładamy sobie, że to musi być ten (termin 1 stycznia 2018 r.); to musi być po prostu dobrze przygotowane, żebyśmy utrzymali dobrą sytuację na rynku pracy i nie zachwiali tego systemu, który jest w tej chwili, jeśli chodzi o wsparcie" - powiedział Szwed.

Czytaj też: Elżbieta Rafalska: Wzrost bezrobocia w styczniu był wynikiem czynników sezonowych

"Projekt jest w tej chwili w fazie prac w ministerstwie - i jeszcze dość długo będzie. Będzie to projekt rządowy" - zapowiedział wiceminister, wskazując, że w resorcie rodziny i pracy powstała grupa zajmująca się przygotowaniem projektu, z uwzględnieniem zarówno wniosków z przeglądu działania obecnej ustawy z 2014 r., jak i wniosków z odbywających się w całej Polsce spotkań z samorządowcami i przedstawicielami urzędów pracy.

Szwed poinformował, że takie spotkania, podczas których służby zatrudnienia oraz samorządowcy zgłaszają swoje uwagi i postulaty, odbywają się we wszystkich regionach - to również element przygotowań do stworzenia projektu nowej ustawy.

"Mam jeszcze kilka województw do odwiedzenia; w najbliższym czasie będę w woj. zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim - tam gdzie jest najtrudniejsza sytuacja jeśli chodzi o rynek pracy, bo jest najwyższe, dwucyfrowe bezrobocie" - zapowiedział wiceminister, według którego po zakończeniu serii spotkań prace nad projektem powinny nabrać tempa.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Urzędy pracy będą działać skuteczniej? Szykują się spore zmiany

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • ak 2017-05-02 09:23:32

    W urzędach pracy jest b.duża biurokracja z tym trzeba skończyc. Ograniczenia co do wieku i czasu bezrobotnych bioracych udział w róznych programach to poplatanie. Trudno nawet pracownikom to ogarnąć.Czas na radykalne zmiany.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA